Beindult a gépezet, az elszántság egyelőre legalább akkora, mint négy évvel ezelőtt volt. De most nincs, aki homokot szórjon a gépezetbe – szuggerálják nekünk az éppen hivatalba lépett kormánykoalíció képviselői.
Vettek egy nagy levegőt és elindultak
Ennél persze sokkal fontosabb, hogy az új hatalom ne inogjon meg az elején, és legalább az utolsó pillanatban igyekezzen lépni a régen esedékes reformok ügyében. A szerda óta eltelt első három napban igyekeztek is. A parlamentben a kormányprogrammal párhuzamosan kezdődik meg a jövő évi költségvetés vitája. A pénzügyminisztérium igyekezett Ivan Mikloš kedvében járni, még hivatalba lépése előtt közzétett egy megszorításokkal terhes változatot. Erről eddig annyit tudunk, hogy szerkezetében végre összehasonlítható az Európai Unióban használatos modellel. Ez bizonyára szép dolog, csak éppen már évek óta azt hallgatjuk, hogy az új költségvetés milyen komoly reform az előzőhöz képest. Eszerint a 2003-as újdonsága, hogy megfelelő összehasonlítási alapot jelent majd a 2004-es számára. Ez azért fontos, mert az euró kritériumai között a költségvetési hiány is szerepel, márpedig eddig a túlélés érdekében az előző kormány sem vetette meg a „felfújom a bevételi oldalt és elrejtegetem a kiadásokat” bevált kozmetikai módszer alkalmazását. A hírek szerint a jövő évi költségvetés már nem ilyen lesz, a bevételek között csak a biztos tételek szerepelnek, a kiadási oldalon pedig minden tételt feltüntetnek. Az elkövetkező hetekben pedig várhatjuk, mi mindent is faragnak le a kiadások közül. Kellemes nyilván nem lesz, számunkra egyetlen vigasz, ha ez a kormány valóban alapvető változást szeretne elérni, akkor most nem riadhat vissza a komolyabb beavatkozásoktól. November elejére pedig elkészül a kormányprogram, amelyből megállapíthatjuk, mire is számíthatunk a szenvedés ellentételezéseként.
Közben az Európai Unió bővítése is kevésbé örömteli fázisba érkezett. Bár a társult országok az elmúlt években hatalmas erőfeszítéseket tettek a velük szemben támasztott feltételek teljesítéséért, az EU ezt azzal hálálta meg, hogy elhanyagolta belső problémái rendezését. Ennek következtében ezek a legérzékenyebb csatlakozási fejezetek lezárása során kerülnek újra felszínre. Az EU-tagországok vezetői október végén próbálnak megegyezni, mit is ajánljanak fel nekünk. Reméljük, hogy sikerül nekik, mert utána csak egy hónapjuk marad, hogy azt el is fogadtassák a várhatóan nem túl boldog tagjelöltekkel. Emellett külön probléma a gazdasági verseny, hiszen a jelölt országok eddig az olcsó munkaerőn kívül elsősorban adókedvezmény-nyel igyekeztek csábítani a beruházásokat, márpedig az nem dívik az EU-ban. Hazánkkal kapcsolatban például Spanyolország vette felettébb zokon, hogy a Volkswagen az egykoron hasonló megfontolásokból telepített spanyol üdvöske, a Seat gyártásának egy részét Pozsonyba készül áttelepíteni, ezért máris elakasztotta Szlovákiát a csatlakozási tárgyalások csütörtöki tanácskozásán...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.