Olyan korban élünk, amikor a legtöbb nyilvános vélemény- és érzelemnyilvánításunk – a médiában és a közösségi oldalakon – szomorú, frusztráló vagy igazságtalan eseményeken alapul. Ez természetes jelenség, a modern társadalmak általános jellemzője. Az emberek hajlamosak boncolgatni azt, ami felemészti őket. Mindenki ki akarja űzni magából a rossz érzéseket, állítólag ez egészséges. Bárcsak ne lenne az!
„A nyugati demokráciákkal az a legnagyobb baj, hogy elvesztettük az immunrendszerünk egy részét. Lassan nem tudunk örülni semminek, s nem vagyunk képesek elviselni a megpróbáltatásokat. Megrekedtünk e két dolog között, és szüntelenül panaszkodunk, pereskedünk. Ne zaklassuk a szeretteinket folytonos nyafogással! Örvendeztessük meg őket az ötleteinkkel, elképzeléseinkkel, örömteli dolgokkal!” – tanácsolja Pascal Bruckner francia író.
A szerző nem motivációs guru, nem „napsugár” és nem is rangos pszichológus. Ő egy nyers értelmiségi, aki nagyon szeretné, ha mindannyian – az egész társadalom – abbahagynánk az állandó sajnálkozást, sírást- rívást. Nem állítom, hogy feltalálta a spanyolviaszt, de van igazság a szavaiban. Úgy vélem, rendszeresen emlékeztetnünk kell magunkat arra, hogy nem szabad oly komolyan venni saját magunkat és az életünket.
Valahányszor egy szlovákiai botrányról hallok – és most nem egy konkrét politikai pártra, szervezetre vagy vállalatra gondolok –, illetve arról, hogy itt semmi sem működik, és soha semmi sem fog működni, elgondolkodom azon, hogy vajon az emberek figyelemmel kísérik-e, mi történik külföldön. Valószínűleg nem.
Mindenhol ugyanez a helyzet, a sokféle kiábrándulás a bolygó minden társadalmának a sorsa. Ez nem jelenti azt, hogy nem kellene küzdenünk ellene. Éppen ellenkezőleg. De ne könnyezzünk, ne legyen minden „apróság” miatt bűntudatunk, ne okoljuk mindenért a múltat! Lépjünk tovább! Méltósággal. Próbáljuk megragadni Bruckner gyönyörű üzenetét! „Jó életet élni azt jelenti, hogy tudatosan elfelejtjük a csalódásainkat és azokat az alkalmakat, amikor megalázva éreztük magunkat. Mindezt le kell gyűrnünk a múlt fekete bugyrába, hogy tárt karokkal fogadhassuk az ismeretlenből, a meglepetésekből összeálló jövőt” – tanácsolja.
Elég lenne csak ezt az egy dolgot megfogadni, és máris sokkal könnyebb lenne az életünk.
A szerző a Plus 7 dní munkatársa
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.