Végzetes kattintások

Online csapdák, veszélyes kattintások

Lehet, szakmát kellene váltanom, mert egyre gyakrabban látni, hogy simán, gond nélkül is lehet pénzt keresni. Ha ma tennék fel a kérdést: mi leszel, ha nagy leszel, biztos azt mondanám, hogy online csaló akarok lenni, mert azok gazdagok lesznek… Tegyük félre a viccet, természetesen meg sem fordulna ilyesmi a fejemben, de a híreket olvasva, látva egyértelmű, hogy nincs nehéz dolguk, az embereket továbbra is olyan könnyen át tudják verni, hogy talán még maguk sem hiszik, amikor elindítanak egy-egy „kampányt”, hogy mekkora bevételre tesznek szert. Elég egy e-mailt, SMS-t vagy más platformon üzenetet küldeni, valamilyen cég nevében, és nagyon sokan nem is gondolkoznak, máris kattintanak a linkre. És ez végzetes lesz…

Éppen ez történt egy 41 éves, Győr környékén élő nővel is, aki a Netflix „nevében” kapta az üzenetet, amelyben azt kérték tőle, hogy erősítse meg az előfizetése adatait. Mivel nem gyanakodott, hiszen van is ilyen előfizetése, kattintott, megadta a kért információkat, és a lényeget is – ezek pedig a bankkártya adatai, a CVV-kóddal. Nem árulok el nagy titkot, hogy egy nap sem telt el, és már kétszer emeltek le pénzt a számlájáról. „Csak” 50 ezer forintos (azaz kb. 120 eurós) kára keletkezett, szerencsésnek mondhatja magát. Mások ennél lényegesen rosszabbul járnak, ha nincs beállítva a kártyán napi limit, akkor szinte biztos, hogy az összes pénznek búcsút lehet inteni.

Tegyük hozzá: ahhoz, hogy csalás áldozatai legyünk, nem kell feltétlen kattintani, elég fizetni online kártyával, és csak idő kérdése, mikor jön az üzenet a gyanús tranzakcióról. A jobb szolgáltatásokat kínáló (még ha drágább is) bankok azért az esetek nagy részében leleplezik a csalókat, elutasítják a tranzakciót, és azonnal kapcsolatba lépnek az ügyféllel. Velem is előfordult, az utóbbi fél évben kétszer is – de szerencsére sikertelen volt a csalók kísérlete. Előbb egy „bosztoni urológia” (ez is csak fedőnév, ami mögé bújnak a csalók) akart pénzt levenni (csak 3 dolláros összeggel próbálkoztak elsőre, hogy teszteljék, élő-e a kártya, és van-e rajta pénz), majd „ázsiai utazási iroda” próbálkozott. A gyengébb bankok pedig csak annyit mondanak: tegyen feljelentést! Ami lefordítva annyit jelent: intsen búcsút a pénzének!

Folyamatosan rettegésben tartanak mindenkit az online csalók. Minden apró hibára, figyelmetlenségre lecsapnak. A magyarországihoz hasonló eset hazánkban is ezer meg ezer történik, napi szinten, és nagyon sokan be is dőlnek, kattintanak a linkre. Bár a módszerek különböznek, ahogy az is, mely cég nevével élnek vissza, a cél mindig ugyanaz: átverni, meglopni az áldozatokat. Lehetőleg megfosztani az összes pénzétől. Azonnal. És amikor gyanút fog, akkor már késő. És ehhez már nem is kell elszaladni, az online tér sötét bugyraiban a bűnüldöző szervek egyelőre csak elvétve csípik el a tetteseket. Mutatóba… Senki sincs biztonságban, előbb vagy utóbb mindenki a csalók látókörébe kerül. Hogy aztán kegyetlenül lecsapjanak a végzetes kattintásokra…

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?