<p>A Fico-kormányt sok mindenért hibáztathatjuk, egyet azonban el kell ismerni: válságkommunikációban verhetetlen. Ez utóbbi alatt ezúttal olyan kommunikációs szaktevékenységet értünk, amely válsághelyzetben egy-egy szervezet jó hírnevének a megvédését szolgálja. Hogy Szlovákiában válság van, azzal mindenki tisztában van.</p>
Válságkommunikáció
A gazdasági válság egyik súlyos mellékhatása pedig a drasztikus mértékben növekvő munkanélküliség, ami már a kormány „jó hírnevét” veszélyezteti, hiszen a baloldali Fico-kabinet épp a munkahelyek megvédését tűzte ki egyik legfontosabb céljául.
A válságkommunikáció egyik legfontosabb alapszabálya a gyorsaság. A munka-, szociális és családügyi központ ugyan csak szerdán tette közzé, hogy januárban kilencéves csúcsra, 14,8 százalékra ugrott az állástalanok aránya Szlovákiában, Robert Fico azonban már egy nappal később, vagyis tegnap ellenőrző napot tartott a munkaügyi tárcánál. Ugyanilyen gyorsan reagált a kormányfő egy hónappal ezelőtt is. A szintén riasztó decemberi munkanélküliségi adatokat január 21-én tették közzé, Fico pedig már 22-én a gazdasági minisztériumban tartott ellenőrzést. A két „ellenőrzés” azonban nem csupán az időzítésben hasonlít egymásra. Fico mindkét esetben a válságkommunikációs forgatókönyvekben megírtak alapján járt el. Elismerte a helyzet súlyosságát, rögtön felhívta azonban a figyelmet arra is, hogy a kialakult helyzetért nem ők a felelősek, ennek ellenére mindent megtesznek a probléma megoldása érdekében. „Minden egyes munkahelyért megküzdünk” – mondta Fico egy hónapja a gazdasági tárcánál tartott ellenőrző napon, és nagyjából ugyanez volt az üzenete a tegnapi tárcamustrának is.
Egyvalamiben azonban sántít Fico válságkommunikációja. Ez utóbbi, legalábbis hosszabb távon, csak akkor hatékony, ha valós információkat közöl. A szlovák kormányfő ezzel szemben súlyos ferdítésekkel próbálja meg tisztára mosni magát. Míg Fico szerint a szlovákiai munkanélküliség növekedése kizárólag a nyugat-európai keresletcsökkenés számlájára írható, még a pénzügyminisztérium mellett működő Pénzpolitikai Intézet elemzése is elismeri, hogy ehhez a kormány által megemelt adók és járulékok is hozzájárulnak. Ha Ficónak mégis igaza lenne, és valóban csak a nyugat-európai keresletcsökkenés okozná a munkanélküliség növekedését, akkor viszont a kormányfő által hangoztatott „minden egyes munkahelyért megküzdünk” jelszó értelmetlen, hiszen a nyugat-európai keresletet képtelen befolyásolni. Fico válságkommunikációja a ferdítések ellenére mégis sikeres lehet, hiszen választói már többször bebizonyították, hogy vevők a kormányfő füllentéseire.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.