Válság válság hátán

<p class="MsoNormal" style="margin-bottom: 0.0001pt; line-height: normal;"><span style="font-size: 14pt;"><o:p></o:p><o:p></o:p>A nemzetközi politika egyetlen területén sem hozott semmi újat Bushnak a héten befejeződött európai körútja, még a Közel-Keleten sem, ahová pedig személyes megbízottként küldte el külügyminiszterét, Condoleezza Rice-t. Igaz, ma kora reggel régóta várt tűzszünet lépett életbe Izrael és a szélsőséges palesztin Hamász között, de a megállapodás nem az amerikai diplomáciának, hanem az egyiptomi közvetítésnek köszönhető.</span></p>

Meg talán annak, hogy a Hamász is valamiféle pozitívumot akart felmutatni, tudván: az egyéves évforduló miatt a napokban sokat foglalkozik vele a világsajtó. Most van ugyanis egy éve annak, hogy a Hamász a Gázai övezetben a teljhatalmat átvette, kiebrudalva – fegyverrel – onnan a Fatahot. A világ legsűrűbben lakott területe, a zsebkendőnyi övezet az egy év alatt teljesen lerongyolódott, a 3900 üzem többségében leállt a termelés, az 1,5-2 milliós lakosság nyolcvan százaléka élelmiszersegélyre szorul.

A fenyegető humanitárius katasztrófa miatt nagyon fontos lenne, hogy a megoldással a felek ne várjanak az amerikai elnökváltásra. De elsősorban nem ez utóbbi miatt – hiába ismételte meg Bush most többször is: még az ő elnöksége alatt, tehát idén megszülethet az izraeli–palesztin békemegállapodás – nem lesz belátható időn belül előrelépés. Pedig más fontos területen is megmozdultak az állóvizek, Ehud Olmert kormányfő megpróbált nyitni Libanon és Szíria felé is, sőt talán még a Golánról is lemondana. De áttörés éppen Olmert miatt nem lesz. Valószínű, a korrupciós botrányba keveredett kormányfő napjai a nagypolitikában meg vannak számlálva. Vagyis: az egyik legfontosabb érintett fél hetek óta csak önmagával, belső politikai válságával, az utódlási harccal van elfoglalva. Olmert legfontosabb koalíciós partnere, a Munkapárt a kormányból való kiugrással fenyegetőzik, ha Olmert nem mond le. Ehud Barak védelmi miniszter, a párt vezetője hetente legalább egyszer távozásra szólítja fel a kormányfőt. Barakkal összefogva ugyanezt teszi Olmert párttársa, Cipi Livni külügyminiszter asszony is, aki nem titkolja: a még mindig kómában fekvő Ariel Saron által alapított Kadima párt elnöki tisztségét akarja előbb átvenni, hogy aztán beleülhessen a kormányfői székbe is. Ezt a közvélemény elfogadná, a távozást a nyilvánosság számára kötelező színjátékkal mereven elutasító Olmert viszont inkább Saul Mofaz volt védelmi miniszternek adná át a stafétabotot.

Ezúttal annak a nagyon fontos izraeli hagyománynak sincs jelentősége, hogy csak katonai múlttal bíró ember kerülhet a kormányfői posztra – Olmert az egyetlen kivétel –, mert Cipóra asszonynak igenis van múltja. Nemrégiben szellőztették meg: Cipi Livni egy ideig a titkosszolgálat, a Moszad ügynöke volt, szülei pedig a brit mandátum idején a hírhedt Irgun cionista fegyveres szervezet vezetőiként a börtönt is megjárták.

Ez pedig népszerűséget, tekintélyt ad az ambíciózus, 49 éves hölgynek, akit Saron üdvöskéjeként emlegettek.Summa summárum: addig egyetlen közel-keleti probléma megoldásában sem történhet előrelépés, amíg véget nem ér az izraeli válság. Az izraeli belpolitikában pedig izgalmas fordulatok várhatók az elkövetkező hetekben.

Malinák István

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?