A Monopoly családi stratégiai társasjáték – készségfejlesztő és egyben nagyon szórakoztató!
Újra itt a vakáció!
Nincs is talán olyan ember, akinek a nyárról ne az iskolás évek jutnának az eszébe: milyen jó is volt két hónapig „otthon” lenni. Eleinte a barátokkal bandázni, játszani, szórakozni, majd később alkalmi munkát vállalva pénzt keresni, hogy minőségibb szórakozásra, esetleg drágább holmikra legyen valami a pénztárcánkban. Sokáig gondolkodtam, hogy milyen oldalról is közelítsem meg a hetfőtől beköszönő nyári szünetet, hisz beszélhetnénk a diákokról, a tanárokról, a szünidei tanulásról.
Egy teljesen régi-új dolog ütött szöget nálam, egy olyan jelenség, amit már nagyon-nagyon rég nem láttam. A minap hazafelé tartottam, s minden évben a falu előtt, az egyik letérőnél dinnyét árulnak fiatalok, többnyire középiskolások. Nem egyszerű munka, elismerem – el szoktam gondolkodni azon, milyen is lehet reggeltől estig egy helyben lenni/ülni, várni, hogy hátha megáll valaki… Egyfajta végtelenített időhurok, amiből alig látni a kiutat. Arra lettem figyelmes, hogy a fiatal dinnyeárus azon a napon nem volt egyedül, hanem a barátjával, párjával, testvérével – nem tudni – az autó árnyékában ültek és társasjátékoztak. Ha a szemem nem csalt, akkor a Scrabble című játékot játszották, ami egy szókereső táblajáték. Egy kicsit elöntött az öröm, hogy egymással szemben ülve nem a telefont nyomkodják, nem némán és mélabúsan tengetik az időt, hanem nevetve játszanak. Még van ilyen, s ez egy kiemelkedő példa lehet másoknak, hogy fiatalon így is telhet a nyár.
Jó idő, barátok, társasjáték! Nem is kell ennél több ahhoz, hogy egy tinédzser azt mondhassa: „Jól telt a nyaram”. Dicséretes, ha nem a TikTok és az Instagram árnyékolja be a melegebb napokat, hanem a Monopoly hozta gazdasági kérdések vagy épp a szókincs feljesztése egy jó kis Scrabble-partin. Azon kívül, hogy a társasjátékok és a barátok meghozzák az úgynevezett „jó érzést”, ezeknek a játékoknak köszönhetően az fiatalok agya (s itt akár mindenki is bekapcsolódhat) gondolkodásra is kényszerül, így szellemileg frissebben, fittebben kezdhetik az új tanévet. (Néha a felnőtteknek is kell egy kis játék, nem is tudják sokan, hogy milyen jót tesz a hétköznapi „darálásban”.)
Sok szülő gondolkodik azon, hogy vajon szükségszerű-e a nyári iskola vagy a tanulás a júliusi és augusztusi hónapokban. Napokat lehetne erről vitázni, azonban ez teljes mértékben gyerektől függő, hozzáállás kérdése. Egy videójáték is alkalmas lehet arra, hogy tanuljon a gyerek, nem egy ismerősöm tanult meg például angolul a számítógépes játékoknak köszönhetően (magam is). Ha valamit nem értett a játékban, kénytelen volt lefordítani, arról pedig ne is beszéljünk, hogy ha társalogni szeretett volna másokkal, akkor a közös nyelv az angol volt. A társasjátékok (amik most amúgy is reneszánszukat élik) még ennél is jobb taneszközök a szünidőben, hisz a szociális készségek is fejlődnek a logikai gondolkodás mellett.
Úgy gondolom, ez egy jó dolog, hisz nincs is annál jobb, mint hogy vissza tudunk arra emlékezni, milyen jó hónapokat töltöttünk el fiatalon a nyár folyamán barátainkkal. Azonban ehhez kell egy kis szülői példamutatás, hisz a modern szülők egy része is az Instagram, a Facebook és a TikTok csapdájába esett, s hát tudjuk, ugye, hogy amit mutat a szülő, azt csinálja a gyerek. Üljünk le a gyerkőcökkel, a fiatalokkal társasozni, hívjuk át a barátaikat, biztassuk őket minőségi időtöltésre, hogy a nyár az ne csak elrepüljön, hanem a „Vakációexpressz” utasaiként megéljék az időt, ami jár nekik!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.