<p>Pozsonyban járt Orbán Viktor miniszterelnök. A Robert Ficóval tartott munkaebéd utáni közös sajtónyilatkozat – amelyen újságírók nem kérdezhettek – minden bizonnyal Orbánnak jött jobban, de Fico is megerősíthette menekültellenes álláspontját. </p>
Tudta?...
Orbánnak szüksége volt arra, hogy ne csak a Fidesz politikusai dicsérjék, hanem legalább egy másik ország magas rangú politikusa is elismerje a népszavazás eredményét. Nem a népszavazás érvényességét, arra Fico is vigyázott, hogy ezt ne mondja ki. Csak annyit mondott: „a népszavazást legitim, demokratikus eszköznek tartjuk”. Orbánnak a nyugat-európai országokból érkező kritika után szüksége volt arra, hogy kapjon legalább egy ilyen jellegű megerősítést is.
A meglepően szívélyes hangulatú sajtómegjelenésnek nem lehetett más célja. Ilyen mélyre magyar politikus még nem hajolt szlovák politikus előtt, amikor Orbán kimondta, hogy „Szlovákia egy sikertörténet”. Valószínűleg ez kellett hozzá, hogy Fico is elismerje az amúgy érvénytelen magyar kvótanépszavazást, és az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő ország miniszterelnökeként kijelentse, hogy az Európai Bizottság aktuális javaslatai helyett kompromisszumos megoldást kell találni a menekültválság kezelésére.
Már csak az a kérdés, milyen lesz a kompromisszumos megoldás. Hogyan képzeli el Fico, hogy sikerül tartalommal megtöltenie a „rugalmas szolidaritás” kifejezést, amit a pozsonyi uniós csúcson bemutatott nyilatkozatukban használtak először a visegrádi országok. Kétséges, hogy a nyugati országok elfogadnák azt a változatot, amit Orbán Viktor szeretne elérni, hogy a V4-ek védik a határokat, és kerítéseket építenek, a nyugati országok pedig a már itt levő vagy ezután az unióba érkező tényleges menekültekkel kezdjenek azt, amit akarnak. Mert ne képzeljük azt, hogy az unió határait tényleg le lehet hermetikusan zárni. Ezt csak a volt szocialista országoknak „sikerült”, de annak az árát már ismerjük.
Hiába igyekszik Orbán a nemzeti tagállamok szerepének erősítésére, vannak olyan problémák, amelyekkel nemzeti szinten nem lehet megbirkózni. Ilyen a menekültválság is. Ha meg akarjuk őrizni az Európai Uniót, akkor nem lehet figyelmen kívül hagyni uniós döntéseket. Ebben igaza van Jean-Claude Junckernek, aki tegnap élesen beszólt Orbánnak. „Ha minden tagállam népszavazást tart, ha nem ért egyet egy döntéssel, hogy kimondassa az ellenkezőjét annak, amit a jogszabályok előírnak, nem fogjuk tudni irányítani és kormányozni Európát” – mondta az Európai Bizottság elnöke.
Képzeljük el, milyen eredménye lenne mondjuk egy németországi népszavazásnak, amely előtt a német kormány masszív kampányt folytatna olyan szlogennel, hogy „Tudta: az uniós alapokból a kelet-európai országoknak fizetett támogatás jelentős része az adott országok politikusainak zsebébe kerül?”. Majd feltennék a kérdést: akarja-e, hogy a németek adója az uniós alapokba vándoroljon? Ugyanúgy borítékolni lehetne a választ, mint ahogyan az az egy héttel ezelőtti magyarországi népszavazáson történt.
Tegnap Pozsonyban azt láthattuk, hogy Fico és Orbán egymást bátorítja. Várhatóan szükségük van erre, mert ha a kötelező kvótákat nem fogják is erőltetni a nyugati államok, de önként mindenképpen be kell fogadnunk menekülteket. Mert ezt kívánja a szolidaritás és az európai kultúra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.