Továbbmentek a törökök is

Három góllal verték Bastürkék Kínát, s mivel a másik ágon Brazília sem lazsálta el a meccset, jobb gólkülönbséggel megelőzve Costa Ricát bejutottak a legjobb 16 közé.



Három góllal verték Bastürkék Kínát, s mivel a másik ágon Brazília sem lazsálta el a meccset, jobb gólkülönbséggel megelőzve Costa Ricát bejutottak a legjobb 16 közé.

C csoport, harmadik forduló:
Törökország - Kína 3-0 (2-0)
Szöul, 43 605 néző, vezette: Ruiz (kolumbiai)
Törökország: Rüstü (Ömer, 35.) - Emre Asik, Bülent, Fatih - Tugay (Tayfur, 84.), Emre Belözoglu, Bastürk (Ilhan, 70.), Hakan Ünsal, Hasan Sas - Hakan Sükür, Ümit
Kína: Jang Jin - Du Vei, Li Vej-feng, Vu Cseng-jing (Szao Jia-ji, a szünetben), Jang Pu - Li Hsziao-peng, Csi Hung, Li Tie, Jang Csen (Ju Genvej, 73.), Ma Mingyu - Hao Haidong (Ku Bo, 73.)
gól: Hasan Sas (6.), Bülent (9.), Ümit (85.)
kiállítva: Szao Jia-ji (59.)
sárga lap: Emre A. (19.), Emre B. (30.), Hasan Sas (82.) illetve Jang Pu (45.), Li Vej-feng (62.)

A törökök tehát annak tudatában, hogy feltétlen gólokkal kell nyerniük a továbbjutáshoz, azonnal támadni kezdtek, más kérdés: ez gólhelyzetekben nem nyilvánult meg. Aztán az irgalmatlan félholdas nyomás hamar góllá érik: Hasan Sas remekbe szabott szabadrúgásgólt nyesett a kínai kapuba. S míg az ázsiaiak csak egy lest tudott összehozni Hao Haidong révén, Törökország növelte előnyét! Hasan Sas szöglete szállt az ötös felé, Bülent pedig oda küldte azt, ahová kell.

Nem lőttek újabb gólt, mégis örülhettek a törökök: a másik meccsen Brazília rövid idő alatt kettőt vágott, ezzel továbbjutásra állt mindkét vezető gárda. Persze nem ért véget még a parádé, Hao Haidong újabb és Vu Cseng-jing első kísérletére Hakan Ünsal válaszolt. A kínaiak érezhetően nem akarják megkönnyíteni az ellen dolgát, miként a brazilok sem Costa Ricáét. Minden a terv szerint halad, nyílt, fair küzdelem a C csoportban.

Közben Vu Cseng-jing volt Kína legjobbja, Emre Asik nem is tudta megállítani, csak sárga lapos falt által - kihagyja a következő meccset, ha csapata továbbjut. Kína nagyon belekezdett, nem akartak újabb nagy verésbe beleszaladni, ezért támadtak nagy elánnal. Emréék többször csak szabálytalanság árán tudták megállítani akcióikat, ám ez a periódus mindössze öt percig tartott, utána újra a törökök irányították a játékot.

Hakan Sükür kicsit magára maradt ott elől, nem kapott elég támogatást a középpályásoktól. S lám: gólt érdemlő megmozdulással riogattak a kínaiak: Hao Haidong lépett meg a balszélen, beadását Jang Csen lőtte a lécre. Aztán újabb lappal gazdagodtak a törökök, a másik Emre, Belözoglu is jegyzőkönybe került. Tíz perc volt vissza ekkoriban, s a gyors török gólokat csak nem követte újabb, pedig szükségük lett volna rá.

Rüstü már egy ideje sérüléssel bajlódott, helyére Ömer Catkic, a Gaziantepspor kapusa állt be. Az utolsó előtti öt percben szabálytalanságok garmadáját láthattuk, biztos megfogadták a kínaiak a keménységre buzdító brazil mester, Scolari tanácsait. Ja, és ott volt Hakan Sükür, aki eddig egyszer lőtt kapura, viszont háromszor futott lesre.

Aztán Du Vei tisztára játszotta magát a 16-oson belül, de a lövésre már nem maradt elég ereje, a csereportás hárított. Támadásban maradt Kína, de rosszul jött ki belőle: Jang Pu eljátszott egy 11-est, s megkapták első sárgájukat az ázsiaiak. Így érkezett el a szünet, kiegyenlített játékkal, fele-fele labdabirtoklási aránnyal.

Darálással kezdődött a második játékrész is, szabálytalanságok sora követte egymást, ám újabb lap nem került elő, pedig a FIFA épp most közölte: a rájátszásra eltörli az "egyedüli" sárga lapokat, s csak azokat a játékosokat tiltja el, akik kettőt kaptak vagy kiállították őket. Egy biztos: az első perceket most is nagyon megnyomták a törökök, de hiába járatták ügyesen a labdát, mert olykor a kínaiak is veszélyesen támadtak. Pedig szükség lett volna újabb gólra, mert a másik ágon Brazília előnye egy gólra csökkent, kellett a törököknek a gólkülönbség. Kiesésre álltak Hakan Sükürék.

Az 59. percben a csereként beállt Szao Jia-ji brutálisan faltolt, piros lapot kapott elsőre. Ismét a másik meccs: Rivaldo betalált, ismét továbbjutásra álltak a törökök, de ez nyilvánvalóan nem elég. A brazilok nem izzadnak majd meg egy fölényes győzelemért, Costa Rica bármikor szépíthet. Hoppá, mire a krónikás bepötyögte a mondatot, a brazilok újabb gólt lőttek, már 5-2-re mentek.

Ugyanakkor Kína kezéből kicsúszni látszott a meccs, Li Vej-feng is "besárgult", lapot kapott társa kiállítása után négy perccel. Nem megy, nem megy: a törökök már tábort vertek Kína térfelén, már sokkal többet lőttek kapura (az első félidőben ez a statisztika még az ázsiaiaknak kedvezett), de a gól csak nem jött össze. Pedig Ümit Davala beadása után néhányan már azt kiáltottak, mikor Hakan Sükür fejese alig kerülte el a rövid felső sarkot.

Bő negyedórával a lefújás előtt kettős cserét hajtott végre Bora Milotinovics, igyekezvén megnehezíteni a törökök dolgát. A pályán a cserék villogtak: Ilhan lövésére Ku Bo felelt, ám gól egyikből sem lett. Közben a másik találkozón Brazília néha a saját kapuja előtt is életveszélyes dolgokat művelt, magyarul: még mindig kellett a törököknek az a bizonyos gól. Tíz perc vissza.

Aztán kapott lapot Hasan Sas is, szerencséjére csak az elsőt a tornán, így a fent citált rendelkezés értelmében nem kap eltiltást a következő körre. Ha... merthogy a másik ágon hatalmas helyzetben kapufát rúgott Costa Rica. Hol az a török gól?

Hát itt! Hasan Sas a bal oldalról ívelt a bal kapufához, ahol Ümit Davala helyezkedett ravaszul, s a kapu hosszú oldalába bólintott. Rögtön utána Ilhan keült helyzetbe, Jang Jin bravúrral védett. Már a hosszabbítás perceiben jártunk, tehát bártan lehetett kijelenteni: Törökország a legjobb 16-ba verekedte magát, ahol a H csoport győztesével játszik. Az még lehet Japán, Belgium és Oroszország is. Vége.

Senol Günes, a török válogatott szövetségi kapitánya: "Boldogok vagyunk, hogy sikerült betartani a török népnek tett ígéretünket, s továbbjutottunk. Megérdemelt győzelmet arattunk, az első perctől kezdve mi irányítottuk a mérkőzést. Több gólt is lőhettünk volna, de kihagytuk a helyzeteinket. A braziloktól elszenvedett vereség után nagy nyomás nehezedett játékosaimra, de megoldották a feladatot."

Bora Milutinovic, a kínai válogatott szövetségi kapitánya: "A második félidőben a kiállítás mindent eldöntött. Tíz emberrel már nem tudtunk szépíteni."

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?