Törvénybe vésett szülőtartás, magyar módra

<p>Tegnaptól lépett hatályba Magyarországon a polgári törvénykönyv szülők eltartására vonatkozó passzusának módosítása. Mostantól egy harmadik fél, például kórház, idősek otthona vagy akár a szomszéd is beperelheti a felnőtt gyereket, ha az nem viseli gondját szüleinek.</p>

Ha a bíróság megítéli a tartást, annak összege akár a gyerek fizetésének 50 százalékát is elérheti. A támogatást persze a szülők is kérhetik gyerekeiktől, és ha nem kapják meg, ők is bírósághoz fordulhatnak. Ha valaki az ítéletben előírt tartási kötelezettségét önhibájából nem teljesíti, három évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.

Egy nagyon ősi erkölcsi kötelességet foglaltak most jogszabályba. Mert remélhetőleg eddig is mindenki kötelességének tartotta segíteni idős anyját, apját, ha nélkülöztek, vagy csak egyszerűen elfogyott a nyugdíjuk a hónap közepén. Az ilyesminek olyan természetesnek kellene lennie, mint mondjuk annak, hogy az ember nem lövi le a másikat, vagy nem lopja el a kocsiját. Az a tény, hogy ezt most leírták, beterjesztették, elfogadták és törvénybe foglalták, sok mindent elárul a társadalomról és az államról – szociális és gazdasági értelemben. Egyrészt ott tartunk, hogy ez a kötelesség ma már nem természetes. Nehéz lesz személyre szabottan, körültekintően megvizsgálni minden egyes esetet, és megállapítani a rászorultság mértékét, ahogy azt az illetékes minisztérium ígéri. Belegondolni is rossz, hogy hivatalnokok fognak elemezni elmérgesedett családi viszonyokat, vájkálni emberi sorsokban, majd esetleg bevasalni különböző összegeket.

Másrészt azt is jelezheti a módosítás, hogy pár év múlva a magyar államnak nem lesz pénze nyugdíjakra. És a jelenlegi kormány így akarja elkerülni, hogy idős emberek haljanak éhen, vagy látványosan nyomorogjanak. Ez bizony rosszul mutatna a statisztikákban.

Nem kell megrökönyödni, van ilyen törvény máshol is. Kínában. 2013 óta csukhatják börtönbe azt, aki nem gondoskodik szüleiről. Az alkotmány Magyarországon és nálunk is tartalmazza ezen kötelezettséget, de mostanáig inkább csak a gondozóhelyek, kórházak küzdöttek a felmenőiket elhanyagoló utódokkal a bíróságokon. Tegnaptól más a helyzet. Ki-ki döntse el, helyesli-e az új törvényt, vagy sem. Nyilván tele lesz a magyar sajtó konkrét esetekkel, családi szennyessel. Eddig is hallhattunk megdöbbentő történeteket, hogy például a gyerekek elvették az öregek pénzét, „eladták” szüleiket a szomszédnak, aki dolgoztatta őket, kitúrták őket a házukból satöbbi. Csak reménykedni tudok, hogy lesz elég felkészült és tapintatos szakember ahhoz, hogy igazságos ítéletek szülessenek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?