Többség, egység – kétség

<p>Elindult a jobboldali pártok konszolidációja, alakul az új jobbközép tömb &ndash; ezt próbálta sugallni a Daniel Lipšic-féle NOVA (Új Többség) és az SaS-ből kilépett Liberális Egyezség hétvégi egyesülése. Valóban így van, vagy csak politikai marketing és szemfényvesztés az egész?</p>

Az előző héten egy ízig-vérig, nem csak gazdasági témákban liberális pártot hiányoltam Szlovákiában, s erre a liberálisok egy része fogja magát és egyesül a populista-neokonzervatív NOVA-val. Vajon miért? Van egy komoly sejtésem: a Liberális Egyezség politikusai valójában nem is igazi liberálisok, legfeljebb kihasználták ezt a politikai címkét és arra vártak, hogy kihez csatlakozhatnak. A weboldalukon összesen hat mondat szerepel, melyek közül egyetlen sem szól az elesettekről, a hátrányos megkülönböztetés felszámolásáról, a kisebbségekről, legyen szó etnikai, szociális, vagy akár szexuális csoportról, az emberi jogokról, vagy mondjuk a fenntartható fejlődésről. Márpedig 2013-ban egy modern liberális csoportosulásnál ezek fontos hívószavak. Náluk, ahogy az SaS-nél is, a liberális jelző leginkább a gazdasági témákban merül ki. Így annyira nem csodálkozom, hogy ilyen gyorsan megtalálták az utat Lipšicékhez. Bár teljes programja még nincs a NOVA-nak, kétlem, hogy az SaS-ből érkező néhány „liberális” komoly hatással lesz annak alakítására, és mondjuk megváltoztatja véleményüket a könnyű drogok liberalizációjáról vagy a regisztrált partnerségről. Az elmúlt évtizedben valamennyi jobboldali párt tartózkodott a populista szólamoktól, talán utoljára Mikuláš Dzurinda ígérte, még 1998-ban, hogy megduplázza a béreket, aztán hosszú évekig ezt vágták a fejéhez. A NOVA megjelenéséig becsületes jobboldali párt nem nyúlt a populizmus eszközeihez, talán ez volt az egyik fő oka annak, hogy a Smerrel szemben a jobboldalon nem alakult ki igazi tömbpárt. Ám a populizmusra a jobboldali szavazók soraiban is van igény, talán nem olyan nagy mértékben, mint a Smer táborában, de azért ne legyünk naivak, ott is beindulnak a pavlovi reflexek, ha populista szónoklatokba fognak a politikusok. Egyebek mellett azért tartom populistának Lipšicéket, mert több olyan javaslatot vetettek fel, melyekről maguk is tökéletesen tudják, hogy semmi értelmük, sosem fogják azokat megvalósítani, de az emberek szeretik az ilyesmit hallgatni. Ilyen a bírák és az ügyészek közvetlen választása, vagy a négyévente esedékes parlamenti választás összekötése mindenféle népszavazással. Értem, hogy próbálkoznak mindenfélével, a hatalom megszerzése Lipšic számára komoly kihívás, de kár volna ezért cserébe elveszíteni az arcát, úgy, ahogy az a Liberális Egyezség politikusainak máris sikerült. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?