Thaiföldi magyarázat a riasztás elmaradására

A szökõár elõfordulásának rendkívül csekély valószínûségével, a munkaszünettel és a megfelelõ eszközök hiányával magyarázta a Tahiföldi Királyság budapesti nagykövetsége az MTI-nek szerdán küldött közleményében, hogy a lakosságot és a turistákat elõzetesen nem figyelmeztetté


A szökõár elõfordulásának rendkívül csekély valószínûségével, a munkaszünettel és a megfelelõ eszközök hiányával magyarázta a Tahiföldi Királyság budapesti nagykövetsége az MTI-nek szerdán küldött közleményében, hogy a lakosságot és a turistákat elõzetesen nem figyelmeztették a közelgõ veszélyre Thaiföldön.



A Thaiföldi Királyság budapesti nagykövetsége azzal, több magyar médiumban megjelent hírrel kapcsolatban foglalt állást, amelyek szerint az ország déli részét sújtó szökőárról azért nem adott ki figyelmeztetést a helyi meteorológiai hivatal, mert attól tartottak, hogy az károkat okozhat az idegenforgalomban.


A diplomáciai képviselet által az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményben a történteket a szökőár-mentes utóbbi évszázadokkal és a jelzőrendszer emiatti hiányával magyarázta.

"Figyelembe véve azt a tényt, hogy ez a tragédia vasárnap reggel következett be, egy olyan napon, amikor sem az állami, sem a magánszektorban nem dolgoznak, csaknem lehetetlenség kiküldeni egy figyelmeztető felhívást még akkor is, ha bármely illetékes szándékozna így tenni" - tette hozzá a thaiföldi képviselet.

A közlemény szerint "alaptalan az az állítás, miszerint a turizmus védelmére a thai hatóságok megpróbálták eltitkolni a szökőár lehetőségét".

A nagykövetség utal arra, hogy a legutóbbi két-háromszáz év során Thaiföldön sohasem volt szökőár, így rendkívüli csekély e természeti jelenség előfordulási valószínűsége. Hozzáteszi: 2002 novemberében egy, a Richter-skála szerint 7,6 erősségű hasonló földrengés sújtotta Indonézia Szumátra szigetét, ami nem okozott szökőárat Thaiföldön.

"A meteorológiai hivatal főigazgatója határozottan tagadta, hogy megfontolásukban a turizmusnak szerepe volt" - olvasható a közleményben, amely megemlíti, hogy a földrengés kezdeti észlelése és a Phuketet sújtó első árhullám között körülbelül egy óra állt az illetékeseknek rendelkezésére, hogy figyelmeztessék a turistaközpontban és azon kívül fekvő szigeteken üdülő embereket.

A dokumentum szerint "ez a váratlan elemi csapás nagy szenvedést okozott Thaiföldnek és sok más országnak. A thaiföldi kormány és nemzet megtesz mindent annak érdekében, hogy segítsen az itteni csapás által bajba jutottakon, tekintet nélkül azok állampolgárságára".

Az AP hírügynökség szerint hétfőn indonéz és thaiföldi illetékesek elismerték: emberéletek sokaságát lehetett volna megmenteni a dél-, délkelet-ázsiai szökőártól, ha a térség kormányai időben figyelmeztették volna a veszélyeztetett körzeteket a cunami közeledésére.

Indonézia esetében keveset lehetett volna segíteni, hiszen a földrengés epicentrumához közeli falvakat perceken belül elöntötte az ár. A távolabbi területeken azonban lehetett volna cselekedni, hiszen Thaiföldet egy órával, Indiát és Srí Lankát két és fél órával a földrengés után érte el a szökőár, Malajziát, a Maldív-szigeteket, Mianmart és Bangladest még később. Ez idő alatt ki lehetett volna üríteni a veszélyeztetett partszakaszokat - mondta hétfőn Budi Waloyo, az Indonéz Meteorológiai és Geofizikai Hivatal tisztségviselője, Kathawudhi Marlairodzsanaszári, a Thaiföldi Meteorológiai Intézet és Szulami Pracsuab, a Thaiföldi Szeizmológiai Intézet vezetője.

Ugyanakkor mentségül felhozták: nem létezik olyan egységes, nemzetközi rendszer, amely követni tudná az Indiai-óceánon az árhullámok mozgását, mérni tudná azok sebességét, tömegét, és következtetni engedne a veszedelem nagyságára. Mint mondták, azzal tisztában voltak, hogy a földrengés tengermozgást is előidéz, de nem volt módjuk megállapítani annak tömegét, sebességét és irányát, vagyis nem tudták felmérni veszélyességét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?