Tavaly is Luxemburg volt az EU leggazdagabb országa

Luxemburg volt az Európai Unió leggazdagabb tagállama tavaly is, a legszegényebb pedig Bulgária, derül ki az EU statisztikai hivatalának (Eurostat) a tavalyi végleges adatokat tartalmazó jelentéséből.Magyarország mindkét vizsgált kategóriában a lista utolsó negyedébe került, Szlovákia egy szinttel e

Luxemburg volt az Európai Unió leggazdagabb tagállama tavaly is, a legszegényebb pedig Bulgária, derül ki az EU statisztikai hivatalának (Eurostat) a tavalyi végleges adatokat tartalmazó jelentéséből.

Magyarország mindkét vizsgált kategóriában a lista utolsó negyedébe került, Szlovákia egy szinttel előbbre szerepelt. Az egy főre jutó magyarországi GDP 1 százalékponttal csökkent az előző két évhez képest, az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás pedig nem változott 2015-höz képest.

Az uniós átlag a 100%, ehhez képest az euróövezetben az egy főre jutó hazai össztermék 105%, az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás pedig 106 % volt tavaly.

A leggazdagabb országban, Luxemburgban az egy főre jutó GDP 258%-a volt az uniós átlagnak. A második helyen áll Írország, az átlag 183%-ával. Összesen 11 tagállamban – Luxemburg és Írország mellett Hollandia (128%), Ausztria (128%), Dánia (124%), Svédország (123%), Németország (123%), Belgium (118%), Finnország (109%), Nagy-Britannia (107%) és Franciaország (104%) – haladta meg az uniós átlagot az egy főre jutó GDP.

Az átlagnál legfeljebb 30 százalékponttal alacsonyabb kategóriába 10 ország került be. Megközelítette az átlagot Olaszország (97%) és Málta (96%), majd sorrendben Spanyolország (92%), Csehország (88%), Szlovénia (83%), Ciprus (83%), Portugália (77%), Szlovákia (77%), Litvánia (75%) és Észtország (75%) következik.

A maradék hét ország közül Lengyelországban és Görögországban az egy főre jutó GDP 68%-a volt az uniós átlagnak, Magyarországon pedig 67%-a. A sereghajtó Lettországban 65, Horvátországban 60, Romániában 58, Bulgáriában pedig 49%-ra rúgott ez az arány.

Az egy főre jutó GDP ugyan gyakran használatos az országok jóléti szintjének mutatójaként, azonban nem feltétlenül alkalmas a háztartások életszínvonalának kifejezésére. Ez utóbbi célra jobban megfelel az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás (AIC).

Az AIC-mutatót nézve is Luxemburg az első, az EU-s átlag 132%-ával és Bulgária az utolsó az átlag 53%-ával. Az átlag fölött tíz ország teljesít: Luxemburg mögött Németország, Ausztria, Nagy-Britannia, Finnország, Dánia, Belgium, Franciaország, Hollandia és Svédország.

Az átlagnál legfeljebb 30 százalékponttal alacsonyabb kategóriában 13 ország szerepel: Olaszország (98%), Írország (96%), Ciprus (91%), Spanyolország (89%), Litvánia (85%), Portugália (82%), Málta (81%), Csehország (78%), Görögország (77%), Szlovákia (76%), Szlovénia (76%), Lengyelország (74%) és Észtország (72%).

A maradék öt ország csoportját Lettország vezeti 67%-kal, majd Magyarország következik 63%-kal, Románia (61%), Horvátország (59%) és Bulgária (53%) előtt. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?