<p>Szombaton a választópolgárok ismét az urnákhoz járulhatnak, hogy eldöntsék, a következő négy évben ki kormányozza ezt a furcsa alakú kis országot. Álljon itt néhány jó tanács azoknak, akik már eldöntötték, hogy részt vesznek ezen a demokratikus össznépi karneválon. </p>
Tanácsok választóknak
A szavazásra mindenki vigye magával a személyi igazolványát, de nem árt nagyítót is csúsztatni a kabátzsebbe, ha alkalmas jelölteket akar találni a listákon. A választópolgár nagyon vigyázzon a csalásokra, mert a választások környékén sok polgártársunk képes félretenni egészséges polgári viselkedését, és szemfényvesztésre adja a fejét. Érdemes például átfutni a pártok programját, és utánanézni a kampányban tanúsított viselkedésüknek. Vannak, akik mást mutatnak magukról, mint akik valójában. Ha valaki például jobboldali pártra akar szavazni, mert fontosnak tartja, hogy a kapitalista gazdasági berendezkedés tovább erősödjön az országban, az ne adja szavazatát olyan pártra, amely a nagyvállalatokat és a nagyobb keresettel rendelkezőket magasabb adókkal sújtaná. Egy ilyen párt elég furcsán mutatna mondjuk egy jobboldali koalícióban.
Aki szociáldemokrata pártra szeretne szavazni, ne támogasson voksával olyan pártot, amely az egyenlőség elvét nem tartja szem előtt a kisebbségekkel kapcsolatos kérdésekben, az ilyenekről ugyanis nem nagyon lehet elhinni, hogy komolyan gondolják a szociáldemokráciát. Aki pártfüggetlen jelöltekre adná a voksát, ne keressen ilyeneket a listákon: Szlovákiában még mindig csak pártlistán lehet a parlamentbe jutni, így az a jelölt, aki függetlennek vallja magát, vagy nem jelölt, vagy nem független.
Márpedig a politikai párt olyan képződmény, amely saját magát akarja hatalomra juttatni, ez a hatalmi elv az, amely elsősorban vezérli. Aki inkább liberális pártot akar választani, azt szeretné tehát, hogy az állam ne szóljon bele az életébe, ha nem muszáj, az ne támogasson olyan indulókat, akik például ragaszkodnak hozzá, hogy házasság csak férfi és nő között létesülhet. Az is gyanús, amikor egy párt kijelenti, hogy a kisebbségi érdekeket képviseli, de azt már megválogatja, hogy milyen kisebbségeket tart támogatandónak.
Aki kifejezetten balliberális pártra szavazna, mert fontosnak tartja a társadalmi különbségek felszámolását az egyenlőség jegyében, annak sajnos csak azt tudjuk tanácsolni, próbáljon kompromisszumot kötni a valósággal. Aki a konzervatív eszméket erősítené a szavazata által, azaz hagyományközpontú, erősebb államot szeretne, annak viszonylag könnyű dolga van: ha ez az egyetlen fontos szempontja, akkor majdhogynem vaktában is szavazhat.
Miután leadtuk szavazatunkat, a többi szavazólapot hagyjuk a szavazóhelyiségben, különben 33 eurós bírságot kaphatunk. Hazaérve figyelhetjük a választási eredményeket, amelyeket tizenegy óra körül kezdenek közreadni. Készítsünk be pezsgőt, papír zsebkendőt, depresszióra hajló választók zárjanak el minden tárgyat, amivel kárt tehetnek testi épségükben. Próbáljunk együtt örülni a győztesekkel, mutassunk részvétet a vesztesek irányában.
Emlékezzünk, hogy országunk milyen jelentéktelen mozaikja sokszínű bolygónknak, bolygónk milyen kis porszemnyi része a világegyetemnek.
Próbáljuk túlélni a következő négy évet is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.