TALLÓZÓ

LE FIGARO
Az Európai Uniónak az új tagállamokat Nagy-Britanniával szembeállító költségvetése körül zajló „alkudozás” Franciaország érdekeit szolgálja, és Párizs visszaszerezheti irányító szerepét Európában.

LE FIGARO

Az Európai Uniónak az új tagállamokat Nagy-Britanniával szembeállító költségvetése körül zajló „alkudozás” Franciaország érdekeit szolgálja, és Párizs visszaszerezheti irányító szerepét Európában. A francia konzervatív napilap – felvázolva a EU kelet-európai tagállamainak a legújabb brit javaslatra reagáló nyilatkozatait – úgy véli, Lengyelország és Magyarország tűnik a legelégedetlenebbnek, s ezt a helyzetet Párizs megpróbálja kihasználni, hogy visszavegye irányító szerepét az Európai Unióban. „A briteket az egyébként hasonló liberális elveket és London transzatlanti kapcsolatát támogató új tagállamokkal szembeállító alkudozás talán Franciaország érdekeit fogja szolgálni. Az iraki konfliktusban Közép-Európa által magára hagyott, majd az (európai alkotmányos szerződésről tartott) referendum kudarca miatt meggyengült Párizs már megragadta az alkalmat, hogy visszavegye az irányító szerepet az unióban” – emlékeztet a Le Figaro. Az elemző szerint Franciaország mindent meg fog tenni, hogy az új tagállamok ügyvédje szerepében tűnjön fel Brüsszelben. „Erre elsősorban a közös agrárpolitika terén Párizs és a kelet-európai országok közötti teljes egyetértés ad alkalmat” – véli a lap.

JOMIURI SIMBUNá

Japán a harmadát fizeti annak a költségnek, amelyet a következő generációs elfogórakéta japán–amerikai kifejlesztésére fordítanak – jelentette a japán napilap. A Standard Missile-3 (SM-3) jelű rakéta modernizált változatának kifejlesztése mintegy hárommilliárd dollárba fog kerülni kilenc év alatt. Japán ebből 1–1,2 milliárdot vállal – írta a lap meg nem határozott forrásokra hivatkozva. A közös fejlesztésű rakétát – amelynek gyártását 2016-ban kezdik el – AEGIS-rendszerrel (napjaink egyik legmodernebb felderítő és fegyverrendszer-együttesével) ellátott amerikai és japán rombolókra szerelik majd. A tokiói védelmi minisztérium egyik szóvivője közölte, hogy a két ország még nem fejezte be a fejlesztési program részleteinek kidolgozását, a finanszírozással kapcsolatosakat sem. A Jomiuri szerint a részletekről valószínűleg a december 24-i kormányülésen határoznak. Japán és az Egyesült Államok közvetlenül azután kezdte el közösen kifejleszteni a következő generációs védelmi rakétarendszert, hogy Észak-Korea 1998-ban kísérletképpen Japán területe fölött reptetett el egy rakétát. Szakértők szerint egy észak-koreai rakétának mindössze tíz percre van szüksége ahhoz, hogy elérje Japán területét. Észak-Korea bírálja, provokációnak tartja a japán rakétafejlesztési terveket, de a térség más országai is – köztük Kína és Oroszország – kifejezték aggodalmukat amiatt, hogy Japán a készülő rakétapajzsot az ő katonai ütőképességük ellenőrzésére akarja felhasználni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?