Segítség a koraszülötteknek

koraszülöttek - polip
VÁGKIRÁLYFA/POZSONY |

A Malíček – Kisujj nevű polgári társulás 2011-től nyújt segítséget a koraszülötteknek, illetve azok családtagjaiknak, hozzátartozóiknak. November 17., a koraszülöttek világnapja alkalmából arra hívják fel a figyelmet, miért fontos erről beszélni és segíteni az érintetteknek, hogy azt érezzék, nincsenek egyedül.

A szakirodalom alapján a betöltött 37. terhességi hét előtt világra jött babákat tekintjük koraszülöttnek. Ezek a babák a normál újszülöttekhez hasonlítanak, a végtagjaik ki vannak fejlődve, de sokkal kisebbek, a szerveik pedig még fejletlenek. Mindenki problémamentes terhességre, majd a szülésre vágyik, az életben azonban mindig akadnak bukkanók, akadályok, megoldandó feladatok, amikor jól jön a támogatás, segítség. 

A Vágkirályfán élő Takács Krisztina öt évvel ezelőtt, komoly nehézségek árán lett édesanya. Ikreit terhességének 29. hétben császármetszéssel hozta világra, ami még a koraszülöttek esetében is rendkívül korai időpontnak számít. Krisztina az érsekújvári kórház koraszülött osztályán figyelt fel a Malíček Polgári Társulás logójára és kezdett érdeklődni a szervezet iránt. Azóta annak lelkes tagjává, koordinátorává vált. Közben megszületett harmadik gyereke is, akinek nevelése mellett továbbra is segíti a társulást. Munkájának célja többek között a figyelemfelkeltés. Szeretné, ha a koraszülött babák családjának problémái több figyelmet kapnának.

koraszülött inkubátorban

Mi a Malíček társulás legfőbb küldetése?

Egyrészt lelki támogatást és tanácsadást nyújtunk az érintetteknek. Ha egy kismama megtudja, hogy fennáll a koraszülés veszélye, máris kérheti a szakemberek, pszichológusok segítségét, akik akár online formában is válaszolnak a felmerülő kérdéseire, megerősítik abban, hogy nincs egyedül a problémájával és igyekeznek megnyugtatni őt. A tanácsadást olyanok végzik, akiknek koraszülött gyerekük van és elvégezték a megfelelő tanfolyamot ahhoz, hogy segíthessenek a sorstársaiknak. A tanácsadás kiterjed a szülés utáni időszakra is, például a korababák szoptatását is tudják segíteni. A tevékenységünk másik fontos pillére a kórházak felszerelése. Évente több kampányt szervezünk. Egyebek mellett elektromos ágymelegítőket vásároltunk a kórházak számára, továbbá speciális foteleket a kengurumódszerhez, amikor a babák az anyukájuk vagy apukájuk mellkasán pihennek. A módszer lényege, hogy a szülő amolyan élő inkubátorként a bőr-bőr kontaktus révén biztosíthatja a megfelelő környezeti és testhőmérséklet az igen labilis hőháztartású baba számára. Segítünk továbbá a mellszívó berendezések, de a plüssből készült, Neobed nevű speciális inkubátorba való takarók beszerzésében is. Apróságnak tűnik, de az újdonsült anyukáknak hatalmas segítség, hogy a szülés után megkaphatják a kisbabájuk fényképét addig, amíg nem láthatják élőben vagy nem foghatják a kezükbe őt. A Malíček jóvoltából kamerákat szereltek az inkubátorok fölé az érsekújvári kórházban, hogy a szülők azon keresztül akár otthonról is figyelhessék a kisbabájukat. Jelenleg is fut a májustól májusig tartó nyilvános gyűjtés a korababák számára. A tavaly összegyűjtött 11 ezer euróból 11 kórház számára tudtunk kellékeket vásárolni a lélegeztetőgépekhez. A Malíček Polgári Társulás koordinálja azt a több mint negyven önkéntest, akik a babáknak az inkubátorban kapaszkodót jelentő polipokat és más figurákat horgolják, amelyeket minden koraszülött megkap.

Mennyi kórházzal működik együtt a Malíček?

Az egész országban hat perinatológiai központ működik, vagyis olyan intézmény, ahol felkészültek a koraszülöttek speciális ellátására, de minden szülészeten kell lennie olyan berendezésnek, amely szükség esetén el tudja látni a korábban világra jövő kis harcosokat. Eddig 22 kórházzal működtünk együtt, de nemrég további három intézmény is felvette velünk a kapcsolatot.

kengurumódszer

Mi a szervezet tevékenységének harmadik pillére?

A népművelés, a felvilágosítás, vagyis az, hogy az emberek minél szélesebb körében beszéljenek a társulásról, a tevékenységéről, a céljairól, hogy láttassuk magunkat. Évente részt veszünk több országos vagy nemzetközi konferencián. Minden év júniusában sportnapot szervezünk a Szlovák Kosárlabda Szövetséggel közösen, ahol a gyerekek együtt sportolhatnak a szülőkkel és mindig meglátogatnak minket már felnőtt, egykori koraszülöttek is, hogy támogassanak. Félévente jelenik meg saját folyóiratunk, amelyet szervezetünk tagjai és a Szlovákiában található koraszülötteket ellátó kórházak kapnak meg. A kiadvány különféle szakemberek, orvosok, védőnők, nővérek írásait tartalmazza, valamint a polgári társulás tevékenységéről is tájékoztatjuk az olvasókat. A folyóirat ingyenes, árusítani nem szabad, az érdeklődők a befizetett tagsági illeték ellenében juthatnak hozzá.

koraszülöttek sportnapja

Miért fontosak ezek a rendezvények és az, hogy az emberek tudomást szerezzenek a társulásról?

Leginkább azért, hogy lehetőleg minden érintetthez eljusson az információ, hogy nincs egyedül a problémájával. Természetesen minden eset más, sajnos vannak szomorú véget érő történetek, de fontos, hogy a szülők, családtagok tudják, hogy van kitől segítséget kérni, mindig van kihez fordulni. Sosem lehet tudni, hogyan alakul a sorsunk, de mindig reménykedni kell a legjobbakban és pontosan azért vagyunk, hogy reményt adjunk azoknak, akik nagyon elesettnek érzik magukat. Miután megszületik egy korababa, a szülők és főleg az anyák semmi másra nem tudnak fókuszálni, csak arra, hogy a kicsi rendbe jöjjön. Hatalmas támogatást jelent bármi, ami segít abban, hogy a gyerek és az anya, apa között kialakuljon a kötődés, amit kezdetben nagyon megnehezítenek a körülmények, például a baba, de az anyuka állapota is. A legtöbb esetben mindketten orvosi ellátásra szorulnak, nem tudnak együtt lenni. Emlékszem, mennyire hálás voltam azért, hogy a szervezetnek köszönhetően legalább fényképen láthattam a gyerekeimet, tudtam használni a speciális mellszívót, láttam, hogy a babáim kapaszkodnak a horgolt polipokba. Miután hazatértünk a kórházból, megtanultam horgolni és vittem néhányat az érsekújvári koraszülött osztályra, mert szerettem volna viszonozni valamit abból, amit kaptam. Aki szeretné támogatni a társulást, csatlakozhat a horgolókhoz vagy akár pamutot is adományozhat, bátran keressen minket.

Hogyan tud segíteni a társulás akkor, amikor szomorú véget ér valaki története?

Olyankor is ott vagyunk, segítő kezet nyújtunk a gyászolóknak. Az angyalkákról egy emlékalbumot készíthetnek a szülők, ami talán kicsit enyhíti a fájdalmukat. Sajnos nemrégiben történt olyan eset, amikor az anya halt bele a szülésbe, azonnal szakszerű segítséget kapott az édesapa és a nagyszülők, akiknek át kellett venniük az anyai szerepeket. 

korababa
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?