TALLÓZÓ

DNEVNIK
Elutasítja a vajdasági parlament elnöke, Bojan Kostres a brit parlamenti képviselők ötletét, hogy békefenntartók őrködjenek a tartományban. Kostres szerint a tartományban nem olyan riasztó a nemzetek közötti viszony, hogy gondolkodni kelljen ilyesmiről.

DNEVNIK

Elutasítja a vajdasági parlament elnöke, Bojan Kostres a brit parlamenti képviselők ötletét, hogy békefenntartók őrködjenek a tartományban. Kostres szerint a tartományban nem olyan riasztó a nemzetek közötti viszony, hogy gondolkodni kelljen ilyesmiről. A belgrádi média szerint a brit parlament külügyi bizottsága javasolta Tony Blair kormányának, hogy London támogassa azokat a szerbiai nem kormányzati szervezeteket, amelyek az etnikai alapú feszültségek csökkentésének szentelik tevékenységüket, és szükség esetén vegye fontolóra békeerők állomásoztatását a többségében albánok lakta dél-szerbiai térségben és a Vajdaságban. A Dnevnik szerint Kostreshez hasonlóan gondolkodik Jack Straw brit külügyminiszter, aki szerint kormánya nem fontolgat ilyesmit, de továbbra is nyomás gyakorol a Belgrádra azért, hogy figyeljen oda Dél-Szerbiára, a Vajdaságra és más soknemzetiségű körzetekre. A tavalyi vajdasági incidenseket több ízben vizsgálták nemzetközi szervezetek, de Kostres rámutat arra, hogy egyetlen jelentés sem tartotta szükségesnek drasztikus lépések megtételét. OROSZ SAJTÓ

Félig beteljesült remények csúcstalálkozójaként jellemezte a hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország (G8) vezetőinek skóciai értekezletét a Rosszijszkaja Gazeta. Az orosz kormány napilapja szerint a kompromisszum megtalálásában érdekelt államfők eddig szívesen hozták a nyilvánosság tudomására nézeteltéréseiket, így például Moszkva gyanakvóan szemléli az Afrika pénzügyi támogatásának növelését célzó javaslatot. A Novije Izvesztyija úgy látja, a szegény afrikai országok adósságainak leírása ugyan nagylelkű lépés, de az ebben való részvétel sérti Oroszország nemzeti érdekeit. Jakov Etyinger történész, Afrika-kutató a lapban rámutatott, hogy Oroszország feléleszti a „nem kapitalista fejlődést és szocialista irányultságot” választó országok támogatásának kudarcot vallott szovjet doktrínáját, miközben jómaga már a fejlődő országok közé került. Etyinger szerint az adósságokat nem leírni kell, hanem az érintett ország exporttermékeiből származó bevételeket beruházásokba kell átforgatni.

VEDOMOSZTYI

Oroszország számára különös jelentőséggel bír, hogy átveszi a G8-ak elnökségét. Az orosz lapban Jeffry E. Garten, a Yale egyetem dékánja úgy véli, ez alááshatja a G8-ak iráni bizalmat, a csoport jelentősége nullára csökkenhet. „Különösen nevetségesek George Bush amerikai elnök kormányzatának nyilatkozatai a demokrácia világméretű terjesztéséről. Oroszország a G8 élén – olyan ez, mintha Szudán és Libéria vezető szerepet töltene be az ENSZ emberi jogi bizottságában” – háborgott a professzor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?