THE WASHINGTON POS
A nukleáris vita rendezését javasolta 2002 novemberében közvetlenül George Bush amerikai elnökhöz intézett személyes üzenetében Kim Dzsong Il észak-koreai vezető, de elutasításban részesült, legalábbis két amerikai Ázsia-szakértő szerint.
TALLÓZÓ
A nukleáris vita rendezését javasolta 2002 novemberében közvetlenül George Bush amerikai elnökhöz intézett személyes üzenetében Kim Dzsong Il észak-koreai vezető, de elutasításban részesült, legalábbis két amerikai Ázsia-szakértő szerint. Donald Gregg volt szöuli nagykövet és Don Oberdorfer szakíró – ez a páros vitte annak idején a levelet – cikkében arra buzdítja az amerikai elnököt, hogy adjon pozitív választ az észak-koreai vezető legutóbbi, múlt héten tett békülékeny nyilatkozatára, ha már korábban elmulasztotta megragadni a kínálkozó lehetőséget. Gregg és Oberdorfer egy hónappal azután járt Phenjanban, hogy James Kelly külügyi államtitkár-helyettes ugyanott hírszerzési jelentéseket lobogtatva az ország illetékeseinek felrótta, hogy titokban urándúsításba fogtak. Kim Dzsong Il 2002. novemberi levelében azt üzente az amerikai elnöknek, ha az USA bátor lépésre szánja el magát, Phenjan hasonlóképpen fog válaszolni. A nukleáris kérdés rendezésének azt szabta feltételéül, hogy az USA ismerje el Észak-Korea szuverenitását, és adjon biztosítékot arra, nem fogja megtámadni az országot. A cikk írói szerint az Irak körüli biztonsági tanácsi kötélhúzással elfoglalt washingtoni kormány leseperte az asztalról a kezdeményezést, Észak-Korea pedig néhány hét múlva kiutasította az országból a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreit, felmondta az atomsorompó-egyezményt, és újra megnyitotta az 1994-ben bezárt plutóniumfeldolgozó létesítményét.
CNN
Amerikai szakértők hetven százalékos valószínűséget adnak annak, hogy az elkövetkező tíz évben tömegpusztító fegyvert, vagyis vegyi, biológiai vagy nukleáris fegyvert vetnek be valahol a világon. Az elkövetkező öt évben további egy-két ország tesz szert nukleáris fegyverre, tíz esztendő alatt pedig öttel is bővülhet az atomfegyverrel rendelkező államok száma. A szakértők azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy terroristák a feketepiacon beszerzett hasadóanyagból összeeszkábált „piszkos bombát” vetnek be.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.