BILD
Az Európai Unió több mint kereskedelmi övezet – írta Tony Blair brit miniszterelnök a legnagyobb példányszámú német napilapban. Blair európai államférfiak azon szemrehányásaira reagált, amelyek szerint Nagy-Britannia Európát tisztán gazdasági érdekekre akarja lecsupaszítani.
TALLÓZÓ
Az Európai Unió több mint kereskedelmi övezet – írta Tony Blair brit miniszterelnök a legnagyobb példányszámú német napilapban. Blair európai államférfiak azon szemrehányásaira reagált, amelyek szerint Nagy-Britannia Európát tisztán gazdasági érdekekre akarja lecsupaszítani. Blair viszont azt közölte szerdán, hogy ő szenvedélyes európai, s úgy vélekedett, hogy a jelenlegi válság esélyt is kínál: „Ismét kapcsolatot tudunk létesíteni Európa és a polgárok között, amennyiben reagálunk szükségleteikre. Eltökélt szándékom ezt elérni, Európa hosszú távú javát szem előtt tartva” – fejtette ki a brit miniszterelnök. Blair kompromisszumra hajlónak mutatkozott az európai partnerek részéről a viszály almájának tekintett brit költségvetési kedvezmény kérdésében. Mint írta, Nagy-Britannia hajlandó többet fizetni, de a pénznek nem a gazdag, hanem a szegény országokba kell áramlania. Ezenkívül „azt is ki kell deríteni, hogy Európa egyes népgazdaságai miért képesek munkahelyeket teremteni, mások pedig miért nem” – szögezte le Blair, nyilván Németországra is utalva. Blair a Bild hasábjain kitartott az Európai Unió költségvetési struktúráját bíráló álláspontja mellett, mondván, hogy „nem akarunk olyan költségvetést, amelyben továbbra is hétszer annyit adnak ki a mezőgazdaságra, mint a kutatásra és fejlesztésre, a tudományra, a képzésre és az innovációra”. A brit kormányfő arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Unió kiadásainak 40 százaléka a mezőgazdasági politikára megy el, holott a lakosságnak kevesebb mint öt százalékát foglalkoztatja a mezőgazdaság.
KOMMERSZANT
A Washingtonban lezajlott transzatlanti csúcs csalódást okozott a sokpólusú világ híveinek, mutatva a Nyugat összefogási készségét az Európai Uniót tépázó válság időszakában – véli az orosz lap. A csúcs az igazság pillanatává vált a két világerőközpont bonyolult kapcsolataiban, érzékeltetve, hogy az egységes Európa nehézségei láttán a Nyugat kész összefogni, feledve a korábbi nézeteltéréseket és sérelmeket. A Kommerszant szerint a Fehér Ház értésre adta: az Egyesült Államoknak erős Európára van szüksége számos nemzetközi probléma kezeléséhez, Irak újjáépítésétől kezdve az iráni és észak-koreai atomválság rendezésén át az egységes világgazdasági játékszabályok meghatározásáig. ĺgy az Egyesült Államok és az EU egyértelművé tette, hogy ők és csakis ők óhajtják a vezető szerepet játszani a világpolitikában és a világgazdaságban egyaránt, kiábrándítva a sokpólusú világ Kínában és Oroszországban is népszerű fogalmának híveit – vonta le a következtetést az orosz lap.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.