Születési kedv

<p>&bdquo;A kisbabáknak kedvük támadt megszületni&rdquo; &ndash; 2013-as országértékelését kezdte ezzel az örömhírrel Orbán Viktor. Most, bő két évvel később Lázár János jelentett be újabb demográfiai győzelmeket.</p>

Ezúttal is a magyar kormány politikájának helyessége, a családtámogatási politika megfontolt lépései szolgáltak magyarázatként az örvendetes jelenségre. Több születés, kevesebb halálozás – mi mutatná jobban, hogy a helyzet végre javul?

Demográfiai folyamatok trendváltásáról azonban nagyon nehéz megalapozottan ítélni néhány év tapasztalatai alapján. Még nehezebb a változásokat ok-okozati kapcsolatba rendezni konkrét kormányzati intézkedésekkel. A helyzet áttekinthetőségét még inkább rontja, ha más tényezőket meg kihagynak a kalkulációból. Így például a növekvő elvándorlási szándékot, amelynek egyre nagyobb része realizálódik is. Persze, az uniós országokba távozás nem „kivándorlás”, s külön kavarodást okoz, hogy az Európában dolgozókat a magyar kormány beleszámolja a hazai foglalkoztatási statisztikába. Ezzel legalább annyira becsap mindenkit, mint Virág elvtárs az imperialistákat a magyar naranccsal.

A győzelmi jelentés persze nem alaptalan. A gazdaság növekszik, az infláció alig észlelhető. A foglalkoztatás négymillió fő felett. Még a szegénység és az egyenlőtlenség is csökkent az elmúlt két évben. Lesznek béremelések és több pénz jut az egészségügyi szűrővizsgálatokra. Változtatnak az adókedvezmény szabályain is, hogy több kétgyerekes és nem jómódú család számára váljon elérhetővé a nagyobb támogatás. Másfelől a legszegényebbek helyzete egyáltalán nem javul. A kormány nekiindult, hogy még inkább szétbontsa az iskolarendszert, felfelé kiemelve az elitképző iskolákat, alul elkülönítve a szegények és a romák iskoláit. Harc folyik a társadalomtudományok ellen, miközben egy legjobb esetben is csak huszadik századi ipari modell alapján kezdődik a szakképzés átszervezése. A csodafegyverként kezelt közmunka több pénzt ad, mint a segély, de korlátozza az életpályát: a kilépés annál nehezebb, minél hosszabb a közmunkásként eltöltött idő. A készségfejlesztés lehetősége pedig a zéróhoz gravitál. A magyar egészségügyre évek óta jellemző, hogy alacsony a magánkiadások hányada, viszont a közkiadások szintje is egyre csökken. A szakmai elvándorlást talán fékezni lehet a tűzoltásszerű béremelési programokkal, ám ez elégtelen lesz ahhoz, hogy a siralmas helyzeten alapjaiban változtasson.

A kormány költségvetési fegyelme szelektív: presztízsberuházásokra, kormányzati hobbikra, és főként a kormányközeli, sőt, a kormányzattal egybeépült üzleti érdekeltségek fejlesztésére jut forrás rendesen. Az oligarchák új cégeinek biztosan kedvük támad megszületni.

A szerző magyarországi politológus

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?