Szerbia és Montenegró Államközössége az európai útra térhet. ĺgy foglalható össze röviden az Európai Bizottság minősítése, amely pozitívan értékelte az államközösség számára készült megvalósíthatósági tanulmányt, aminek értelmében megkezdődhet az Európai Unióval való stabilizációs és társulási tárgyalások folyamata.
Szerbia és Montenegró történelmi esélye
Az előjelek nem voltak igazán kedvezőek. Amikor Ramush Haradinaj koszovói államfőt a hágai törvényszék elé idézték, majd az EU elhalasztotta a Horvátországgal esedékes csatlakozási tárgyalásokat, valószínűsíthetően Ante Gotovina tábornok kiadatásának elmaradása miatt, sokan úgy vélték, a jelentős hátralékban lévő Szerbia sem jár jobban. Döntő mozzanatnak tűnik azonban, hogy egy héttel ezelőtt Szerbia és Montenegró vezetői, Javier Solana EU-megbízottal egyetemben, aláírták az alkotmányos alapokmány módosítását célzó megállapodást, ily módon – hosszú huzavona után – az országos parlament ismét legitim és működőképes. Nemkülönben megjegyzendő, hogy az elmúlt hetekben Belgrád szinte „különjáratot” indított Hágába, tíznél több szerbiai vagy boszniai szerb köztársaságbeli vádlottal, köztük volt például Momcsilo Perisics is, a Jugoszláv Katonaság egykori vezérkari főnöke. Igaz, tegyük hozzá, ezek a személyek rendre nemzeti hősöknek kijáró tisztelettel övezve, miniszterek díszkíséretében utaztak el, a családok pedig méltó kárpótlásban részesültek – de ez már az egzotikus balkáni belvilág tartozéka. Mindezzel azonban az ügy még nem zárult le, az EU-val való valódi tárgyalások megkezdéséig még mindenképpen ki kell szolgáltatni Karadzsicsot, Mladicsot és Pavkovicsot, ami egyáltalán nem ígérkezik könnyű feladatnak.
Nemkülönben figyelmet érdemlő az a tegnapi hír, mely szerint Borisz Tadics szerb köztársasági elnök hamarosan tárgyalóasztalhoz hívja Ibrahim Rugovát, a koszovói albánok vezetőjét, hogy megvitassák a déli tartomány leendő státusát, valamint az ott élő szerbek bevonását a koszovói intézmények tevékenységébe. Ez újabb fordulatot sejtet a szerb irányvételben, mérvadó belgrádi politikusok ugyanis mindeddig általában bojkottra ösztönözték a koszovói szerbeket. Mindezekből következtetve kikerekedik a Nyugat balkáni stratégiája is, amely azon célszerűségen alapozódik, miszerint Szerbiát és Montenegrót minél tovább (lehetőleg az EU-csatlakozásig) egyben kell tartani, Koszovó pedig – bár jogilag nem – gyakorlatilag teljes függetlenséget élvezne Szerbia keretein belül. A jelek szerint Belgrád hajlandó elfogadni ezt a képletet. A belső helyzet azonban továbbra is igen bonyolult, kormánybuktatási kísérlet is folyamatban van, jelenleg azonban sem a Demokrata Párt, sem a Szerb Radikális Párt nem eléggé erős ahhoz, hogy képes lenne új kabinet megszervezésére. Éppen a felsoroltakkal összefüggésben jelentősek a mostani folyamatok, amelyek révén Szerbia végre elmozdulhat a holtpontról.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.