Szabadabb Európa

Fél évvel azután, hogy 1993-ban megszűnt a Szabad Európa Rádió magyar és lengyel nyelvű adása, néhány amerikai képviselő elhamarkodottnak minősítette a lépést.

Fél évvel azután, hogy 1993-ban megszűnt a Szabad Európa Rádió magyar és lengyel nyelvű adása, néhány amerikai képviselő elhamarkodottnak minősítette a lépést. Mindkét országban akkor előretört a baloldal… Az aggodalmak ellenére Varsót és Budapestet – az akkor már szociáldemokrata Prágával együtt – a volt kommunisták elvezették a NATO-ba. Arra már Magyarországon is csak halványan emlékeznek, hogy mi zajlott le a közszolgálati rádióban és televízióban a ’94-es választások előtt, s miért kellett volna egy hazai viszonyoktól független, úgymond, odamondogató adás. Függetlenül attól, hogy elsősorban a magyar közszolgálati médiában ma sem uralkodnak kristálytiszta állapotok, nyugodtan kimodhatjuk: Varsóban és Budapesten a kilencvenes évek közepére a Szabad Európa Rádió teljesítette küldetését, és további üzemeltetése már nem volt indokolt. Tegyük hozzák, hogy a cseh adás csak három hónapja szűnt meg, szerdán pedig a Cseh Rádiónak a Szabad Európa Rádió, valamint a BBC közvetítésére megalapított hatos csatornája is elbúcsúzott a hallgatóktól. Prága, Varsó és Budapest tehát „célba ért”. Legalábbis elvileg, az uniós csatlakozás ugyanis mindhárom ország esetében jogi és technikai kérdés, a politikai, kritériumokat senki nem feszegeti. Teheti ezt azért, mert mindhárom ország megfelel a politikai stabilitás kritériumainak. Politikailag ugyanis az az ország stabil, ahol a kormányváltás nem jelent sem politikai, sem gazdasági rendszerváltást. Volt szerkesztőségi kollégám, az általam nagyra becsült Petr Uhl egy hete ugyanitt higgadtságra intett Vladimír Mečiar visszatérési lehetősége kapcsán, mondván, azért Szlovákiában nem Lukasenkók, Milosevicsek uralkodtak, és nem írható minden Mečiar számlájára. Azt viszont hozzátenném, hogy Mečiar idején igenis más rendszer volt Szlovákiában, és az 1998-as választások kisebb rendszerváltásként is értékelhetők. A NATO és az EU elemzői feltehetően nagyon jól tudják, mit jelentene egy Mečiar vezette NATO-tagállam, főleg ha emellett Pozsony továbbra sem képes megfogalmazni viszonyát Moszkvához. Mindesetre Szlovákia nem ért még célba, és az esetleges prágai NATO-meghívás sem jelentené egyértelműen a csatlakozási sikert, mint ahogy a ’99-es helsinki EU-csúcs is csak az első lépés volt Brüsszel felé. A szlovákiai polgár gyakran teszi föl a kérdést: mikor lesz jobb? Nos, van egy válaszom: majd ha a Szabad Európa Rádió szlovák nyelvű adásának jelenlegi hullámhosszán további kereskedelmi rádió szólal meg.

A szerző a Szabad Európa Rádió munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?