Sikertelen elnökválasztás Szerbiában

Amint az várható volt, december 8-án eredménytelen lett a szerbiai elnökválasztás, Vojiszlav Kostunica jugoszláv államfő, a Szerbiai Demokrata Párt vezére ugyan legyőzte ellenlábasát, a szerb radikális Vojiszlav Seseljt, ám ez mit sem ér.

Zoran Djindjics szerb kormányfő a centrumból irányított ország híveTASR/EPA-felvételAmint az várható volt, december 8-án eredménytelen lett a szerbiai elnökválasztás, Vojiszlav Kostunica jugoszláv államfő, a Szerbiai Demokrata Párt vezére ugyan legyőzte ellenlábasát, a szerb radikális Vojiszlav Seseljt, ám ez mit sem ér. Kostunica elszámította magát, s ezt most a jogi körmönfont megítélés sem igazíthatja megoldásba. A jelenlegi szövetségi államfő abban bízott, pártfogói kiállnak mellette, s e tekintetben a megbomlott Szerbiai Demokratikus Ellenzék soraiban is támogatókra talál. Azonban csúnyán elszámította magát, s most a nemzetközi közösségé a terep, eligazítani a bonyolódó szálakat. Nem nehéz kikövetkeztetni: Kostunica nem rajongott a Szerb–Montenegrói Unió létrejöttéért, a leendő államalakulatot inkább késleltette, mintsem elősegítette. A Nyugatnak viszont elementáris érdeke, hogy ne balkáni miniköztársaságokkal kössön ügyletet, hanem egy centrumból irányított országgal. Ezt az irányvételt elsősorban Djindjics szerb kormányfő, valamint Labusz szövetségi miniszterelnök-helyettes képviseli, az „aggodalmaskodó”, a „nemzeti érdekek” szószólójaként azonban Kostunica a kisebbségek viszonylatában sem emelt egyetlen jó szót sem. Ennek tudható be, hogy a vajdasági magyarság elenyésző számban vett részt a vasárnapi választásokon, s így tett a többi szerbiai kisebbségi nemzetrész is. Mint már előre jeleztük, a szerbiai kisebbségeknek nem volt kire szavazniuk. Ezt, nagyjából igazolta a közvélemény-kutatási intézetek előrejelzése.

De mit mondanak a számok?

A „szalonképes nacionalistának” minősített Kostunica 2:1 arányban verte legfőbb kihívóját, a radikális Seseljt. Nyugati megfigyelők ezt úgy is konstatálhatják: demokrata jelölt előzte meg a kifejezetten nacionalista indulót.

Nem tudni, az új helyzethez miként igazodik a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács parlamentje, amely vonakodott egyértelmű álláspont kialakítására a választások vonatkozásában. Az azonban már látszik, hogy Kostunica pártja elutasítja a Vajdaság autonomista törekvéseit. Ez persze újabb válságot idézhet elő Szerbia és Montenegró kapcsolataiban. Mindent összesítve: Szerbia súlyos válságnak néz elébe, s ezt belülről nem oldhatja meg. Nyugati közvetítők szereplése várható tehát, energikusabb kézjeggyel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?