Rendszerváltozás Kelet-Európában 3.

Borisz Jelcin, a moszkvai pártbizottság leváltott első titkára, a Kreml „fenegyereke” a BBC tévétársaságnak úgy nyilatkozott, hogy Jegor Ligacsovot, a Kreml második emberét, „a változások ellenzőjeként” el kell mozdítani posztjáról.
1988. június 4.

Borisz Jelcin, a moszkvai pártbizottság leváltott első titkára, a Kreml „fenegyereke” a BBC tévétársaságnak úgy nyilatkozott, hogy Jegor Ligacsovot, a Kreml második emberét, „a változások ellenzőjeként” el kell mozdítani posztjáról.

1988. június 4. Moszkva központjában, a Puskin téren nem hivatalos egyesületek tagjai tüntettek az SZKP konzervatív erői ellen többpártrendszert s a politikai foglyok szabadon bocsátását követelve.

1988. június 9. A szovjet kormány elutasította a krími tatárok fő követelését, hogy önálló nemzeti entitásként kapják vissza hazájukat a Krímben, ahonnan több mint fél évszázaddal korábban Sztálin űzte el őket. Visszaadta ugyanakkor azt a jogukat, hogy letelepedhessenek régi hazájukban.

1988. június 11. Az azeri fővárosban, Bakuban Karabah hovatartozása miatt több ezren vettek részt örményellenes tüntetésen, amelyek után véres összetű?zé?sekre került sor. Az autonóm területként Azerbajdzsánhoz tartozó terület központjában, Sztyepanakertben is folytatódtak a sztrájkok és a tüntetések, akárcsak az örmény fővárosban, Jerevánban.

1988. június 13. A Szovjetunió Legfelsőbb Bírósága hatálytalanította azokat az ítéleteket, amelyeket a sztálini koncepciós perek idején 1936-ban és 1937-ben a régi bolsevik gárda egykori vezetőire, Grigorij Zinovjevre, Lev Kamenyevre, Georgij Pjatakovra, Karl Radekre és társaikra mondtak ki.

1988. június 15. Jerevánban az Örmény Legfelsőbb Tanács határozatot hozott arról, hogy a Karabahi Autonóm Terület Örményországhoz csatolását kéri a Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsának Elnökségétől. Az azerbajdzsán parlament június 17-i döntésével elutasította a probléma ilyen megoldását és a belügyekbe való beavatkozásnak minősítette az örmény lépést.

1988. június 21. A Szovjetunió Kommunista Pártja hallgatólagosan jóváhagyta az első párton kívüli politikai szervezet, az Észtországi Népfront 1988. áprilisi megalakítását.

1988. június 27. A Trud című lap tudósítása szerint a Szovjetunióban az illegális házi pálinkafőzdék több szeszt állítanak elő, mint amennyi vodkát és égetett szeszt az állami ipar gyárt. Az újság egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy az illegális pálinkafőzés egyre inkább „elnőiesedik”.

1988. június 28.–július 1. Moszkvában az SZKP XIX. országos értekezletén heves vita eredményeként határozatba foglalták a politikai és gazdasági reformok folytatását. Ezek értelmében a legfelsőbb hatalmi szerv a Népi Küldöttek Kongresszusa lesz, amely kijelöli a folyamatosan ülésező kétkamarás parlament tagjait. A legmagasabb rangú pártvezetők is legfeljebb két választási időszakon át maradhatnak tisztségükben. A párt- és az állami életben is bevezetik a többes jelölést, valamint a titkos szavazás rendszerét. A nemzetiségi viszonyokkal foglalkozó határozat értelmében gondoskodni kell arról, hogy azok a nemzetiségek, amelyek állami-területi egységeik határain kívül élnek vagy ilyennel nem rendelkeznek, több lehetőséget kapjanak nemzeti kulturális igényeik kielégítésére. A küldöttek visszautasították Borisz Jelcin leváltott moszkvai első titkár azon kérését, hogy rehabilitálhassa önmagát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?