<p>Navi Pillay, az ENSZ emberjogi főbiztosa továbbra is meg van győződve arról, hogy nem volt megfelelően kivizsgálva a Szepsi melletti roma telepen végrehajtott rendőrségi razzia ügye. Véleményét nem tudta megváltozni a szlovák kormánytól kapott jelentés sem.</p>
Rendőrvicc
A főbiztos továbbra is Jana Dubovcová szlovák emberjogi biztossal ért egyet, aki saját jelentést dolgozott ki a történtekről. Nem is csodálkozhat ezen senki, aki elolvasta a két verziót arról, mi is történt a bodollói roma telepen.
A bevetésen 63 rendőr vett részt, köztük jó néhány kommandós. A rendőri intézkedést vizsgáló Dubovcová merőben ellentétes megállapításokra jutott, mint a belügyminisztérium belső ellenőrző osztálya, amely szerint az akció minden tekintetben az előírásoknak megfelelően zajlott le. Az ombudsman szerint viszont az akciót jogalap nélkül hajtották végre és megsértették több személy alapvető jogait.
Bár a rendőrség nem küldte el Dubovcovának az összes dokumentumot, amit az ügyről kikért, csupán azokat, amelyeket jónak látott, de azokból is világosan kiderült, védhetetlen a belső ellenőrzés által készített jelentés, amellyel Robert Kaliňák és a kormány is azonosult.
A rendőrség szerint a roma telepen végrehajtott akció célja olyan személyek őrizetbe vétele volt, akik évek óta rejtőzködnek az igazságszolgáltatás elől. Dubovcová vizsgálódása nyomán kiderült, hogy a rendőrök nem rendelkeztek házkutatási paranccsal. A rendőrség közölte, hogy a körözött személyeket úgy kívánta őrizetbe venni, hogy az utcán igazoltatja őket, anélkül, hogy behatolna a házakba. Az ombudsman ez alapján arra jutott, hogy ha ez igaz, akkor a rendőrség a lehetetlenre építette az akciót. Arra, hogy az „évek óta bujkáló személyek önként előbújnak és átadják irataikat a rend őreinek, hogy így igazolják személyazonosságukat”. Ha a rendőrség tényleg azt hitte, a keresett személyek előjönnek, hogy végre letartóztathassák őket, akkor most sikerült bebizonyítania a rendőrvicceknek reális alapjuk van. A valóság természetesen az, hogy semmi ilyesmire nem számított a rendőrség, de mivel más érvet nem tud találni a beavatkozás törvényes voltának igazolására, ezzel teszi nevetségessé magát.
Sok más ügy mellett ez is igazolja, mennyire fontos, hogy az országban működjenek olyan független intézmények és szervek, amelyek megvédik az állampolgárokat a végrehajtó hatalom túlkapásaitól. Az emberjogi hivatal Jana Dubovcová vezetésével ilyen intézmény. Így látja az ENSZ emberjogi főbiztosa is.
A szerző a Trend hetilap politikai kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.