<p>Rasszista társadalom. Toleranciahiány. A hétvégi ógyallai ámokfutás kitermelte az ilyen események tipikus értelmezéseit. Amellett, hogy nyomban az elején leszögezzük, emberi életek kioltása mindenféle körülmények között elfogadhatatlan és mélységesen elítélendő, a rasszizmus nemkülönben, meg kell nézni a lehetséges indokokat is, a többségi társadalmon belül kialakult frusztráltságot. Melyről nagyon kevés szó esik.</p>
Rasszizmuskeresés helyett, avagy amiről nem esik szó…
Ezzel a hozzáállással ugyanis a problémákat nem oldjuk meg, csupán nem beszélünk róluk. Teret adva a szélsőségeseknek, akik a gondokra rámutatva - egyben beteg megoldásokat ajánlva - népszerűségre tehetnek szert. A sok toleranciaszöveg, multikultioktatás nem ér semmit sem anélkül, hogy a roma-nem roma együttélés mozaikjának összes összetevőjét szemügyre vennénk, s a problémákat orvosolnánk.
Mert az ország több száz településén, az etnikai kontaktuszónában komoly feszültség lappang romák és nem romák között. Pontosabban: a szegregáltan élő, tehát alkalmazkodni képtelen romák és a többségi - helyben már esetenként kisebbségi - társadalom között. Éppen ezért mindez nem is faji, mint inkább szociális, civilizációs problémaként írható le. A kontaktuszónában élők jelentős része frusztrált amiatt, mert naponta úgy érzi, a szegregáltan élő cigányság minden szabályt szinte büntetlenül áthághat (mindegy, hogy ez így teljes egészében nem igaz, ők ezt érzik, ezt látják), nem tud alkalmazkodni, s az együttélés velük lehetetlen.
Könnyű a fővárosból vagy egy légkondicionált brüsszeli emberjogi irodából azt mondani: ők ilyenek. Legyetek toleránsak! Rasszisták vagytok! Ha valakinek a termését minden évben ellopják, vagy ha azt tapasztalja, hogy míg neki jegyet kell vennie a buszon, addig „amazok“ büntetlenül közlekednek ingyen, és rongálják a járművet, akkor kinyílik a bicska a zsebben. Ezeket az embereket végtelenül bosszantja a nagyvárosi entellektüelek és külföldi „szakértők“ hozzáállása, s úgy érzik, ok nélkül kapják a pofonokat. Együtt kell élniük azokkal, akikkel nem tudnak (aki életében legalább párszor elment például a nagyidai péró mellett, tudja, hogy szinte nem is lehet), ha pedig hangot adnak elégedetlenségüknek, rasszistának nevezik őket. S az államra nem támaszkodhatnak. Aztán az események kitermelnek egy-egy ámokfutást. Amihez természetesen egy sor más dolog is szükséges, ám az összetett mozaik egy részében ez is ott van, ott lehet. Miközben elítéljük (mert el kell!), hogy a társadalom egy része szimpatizálni is képes a tettessel, el kellene gondolkodni azon is, vajon mindez csak a rasszizmus terméke, vagy mindennek más összefüggései (is) vannak-e. Még talán nem késő. A Jobbik magyarországi sikere az élő példa arra, milyen károkat okoz, amikor az állam és a fősodorba tartozó politikum hosszú időn át ignorálja az elégedetlenek hangját.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.