Nincs már nagyon tér a szállodai áremelésre, ezért új trend vette kezdetét: a bújtatott, mondjuk ki, pofátlan felárak. Fűtési felár, vagyis hivatalos nevén „energiaköltség-hozzájárulás” vagy minibárhasználati díj – ez nem vicc, egy balatoni hotel a napokban valóban bevezette ezeket az extra díjakat
Pofátlan felárak
Merészet lépett a balatonszenesi Wellness Hotel Szindbád vezetése – elsőként vezette be a fent említett díjakat, s lássuk csak, mit is takar az „újdonság”, mennyivel növeli a szállás árát: a fűtési szezonban a hozzájárulás 3270 forint, ami kb. 8,60 euró fejenként és éjszakánként („jó hír”, hogy az április 21-től október 20-ig tartó – fűtési szezonon kívüli – időszakban „csak” 1270 forint a felár, azaz kb. 3,35 euró/fő/éjszaka.) A minibár használata – figyelem, nem az abban található italok elfogyasztása, csupán az, hogy a szobában megy a kis hűtő – 1850 forint, azaz 4,90 euró naponta. Az indok, hogy olyan szinten nőttek a szállodai szoba- és/ vagy wellnessüdülések árai, hogy már nincs tér arra, hogy ezt tovább emeljék – helyette a fentiek szerinti bújtatott extra költségekkel verik át a vendégeket. Mert ez az: átverés, és így is kell hozzáállni.
Nem újdonság, hogy a cégek – főleg a turizmusban – bújtatott költségekkel dolgoznak, ezek éllovasai ma is a fapadosok, amelyek ugyan 80 euróért hirdetnek egy-egy jegyárat, de minimális extra szolgáltatás (pl. normális méretű fedélzeti poggyász) igénybevétele esetén az eredeti ár duplájára nő a végösszeg. Ha pedig valaki feladott csomaggal utazna, és igénybe veszi az ülőhelyválasztást, akkor akár 345 euróra (!) is nőhet a fizetendő ár. De korábban az utazási irodák csomagajánlatai is hasonlóan alakultak, a meghirdetett áron felül még ilyen-olyan pótdíjak és illetékek növelték a számlát, így a meghirdetett összeg akár a duplájára is nőtt.
Az utóbbi években sokkal tisztább lett a piac árazása, az irodák már végösszeget hirdetnek, a légitársaságok is a reptéri adókkal és illetékekkel növelt árat hirdetik. A szállodaiparban eddig nem fordult elő az ilyen trükkös árazás – tán csak néhány olcsóbb tengerparti panzió kért napi 5–10 eurós extra díjat a légkondicionáló használatáért, és úgy tűnik, elérkezik az idő, amikor a hotelek is megpróbálkoznak az átveréssel. A vendégek pedig már a recepción kezdhetik majd az alkudozást, mint az isztambuli bazárban, hogy használhatják-e a fűtést, a hűtőt stb. Mindezt a téli szezon elején. Mi lesz a következő lépés? Bevezetik az ágyhasználati felárat? Vagy az ajtónyitó kártya kiadásának pótdíját? Vagy már gondolkoznak az ágyneműtisztítási pótdíjról? Esetleg azon, hogy extra pénzt kérjenek, ha valaki használná a fürdőszobát? Mi jön még? Vécépapírfelár (lehetőleg laponként), vízhasználati díj, vécélehúzási illeték, felmosási (porszívózási) felár, vagy melegvíz-használati „kényelmi pótdíj”? Na nem, ezt itt és most kell gyorsan elutasítani!
A vendég a pénzével és a lábával fizet. Annak idején, amikor a fapadosok bevezették az extra díjakat, csendben voltunk, alig volt tiltakozás, meg is lett az eredménye – lásd fentebb. Ha most is csendben maradunk, akkor néhány hónapon belül a legtöbb hotel próbálkozik majd hasonló vagy még extrémebb felárakkal. Így most azzal tehetünk a legtöbbet, hogy elutasítjuk az átverési kísérletet, ignoráljuk az olyan hoteleket, ahol ilyen módon próbálnak extra bevételhez jutni, tudatos fogyasztóként ennek a lehető legtöbb fórumon hangot is adunk, sőt akár a már meglévő foglalást is töröljük. Ha egy hotel nem tisztességes módon akar vendégeket szerezni, annak nincs helye a piacon! Csak így érhetjük el, hogy még az első próbálkozások után megszűnjenek az ilyen és ehhez hasonló trükkös áremelések, hogy a szállodai ott-tartózkodás a pihenésről és ne a „kreatív átverésekről” szóljon…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.