Percek alatt gyógyítható a rák?

A fotodinamikus terápia - melynek keretében egy vörös lézerrel, és egy fényre érzékeny gyógyszerrel pusztítják el a rákos sejteket anélkül, hogy az egészséges szöveteket károsítanák - teljesen új kilátásokat ad a torok-, és más, a szájban kialakuló rákfajták ellen - derült ki a Maryland Egyetem legú

A fotodinamikus terápia - melynek keretében egy vörös lézerrel, és egy fényre érzékeny gyógyszerrel pusztítják el a rákos sejteket anélkül, hogy az egészséges szöveteket károsítanák - teljesen új kilátásokat ad a torok-, és más, a szájban kialakuló rákfajták ellen - derült ki a Maryland Egyetem legújabb kísérleteiből.


A Maryland Egyetem Orvosi Központjának munkatársa, Paul F. Castellanos fül-orr gégész szerint a kezelés olyan, mint egy jolly joker, elpusztít minden rákos sejtet a bőrfelszín közelében. A kísérletekben a doktor egy tucat beteget kezelt ilyen eljárással 18 hónapig. Kilenc betegnek torokrákja, háromnak szájüregi rákja volt - olvasható az egyetem cikkében a Science Daily oldalán.
Mielőtt a betegek a kezelésben részesültek volna, intravénásan megkapták a fényre érzékeny gyógyszert - egyfajta nátriumoldatot - mely simán áthalad az egészséges sejteken, ugyanakkor összegyűjti az elrákosodott, vagy a rákos stádium kezdetén lévő sejteket. Két-három nappal a befecskendezés után az orvosok a rákos területeket kezdték el kezelni a lézerrel, így egyfajta kémiai reakciót váltva ki, melynek során a beteg sejtek elpusztulnak.

Más lézerek általában hővel ölik a sejteket - elpárologtatják, vagy kivágják a tumorokat, ráadásul az egészséges szövet egy részével együtt. A fotodinamikus terápia során a vörös lézer koncentrált sugara aktiválja a Photofrin-nek keresztelt gyógyszert, így az az oxigénnek egy olyan mérgező formájává válik, mely elpusztítja a rákos sejteket, ám érintetlenül hagyja az egészséges szövetet.

A kísérletet egy műtőben végezték, a pácienseket pedig elaltatták. A garatrák kezelésében Castellanos egy laringoszkópnak nevezett eszközt használt, hogy teljes képet kapjon a beteg torkáról és a gégéről. Ezt követően egy vékony, optikai szálat vezetett be a torokba, mely így a lézersugarat egyenesen a rákos területre irányította. A kezelés mindössze 9 percig tartott és a betegek még ugyanaznap hazamehettek.

A kezelt betegek némi érzékenységet és pírt tapasztalhatnak az érintett területen, ám a legnagyobb mellékhatás mindössze a direkt napfényérzékenység. A fotoaktív gyógyszer ugyanis egy ideig még a bőr és a szem sejtjeiben marad, így a kezelés alatt állóknak legalább 6 hétig tartózkodniuk kell a napfénytől. A fényérzékenység egyébként az egyetlen kellemetlen tünet. A betegeknek pár hétig teljesen be kell öltözniük, napszemüveget viselniük, illetve csak alkonyat után mehetnek ki.

Az orvos szerint az általánosan elfogadott szájüregi és garatrák-kezelések - mint a sebészet és a kemoterápia - sokkal több veszélyt hordoznak és hosszútávú mellékhatásaik vannak. Példának okáért, egy hat hetes kemoterápia a torok esetében a hangszálak kiszáradását és merevedését okozhatja, így jócskán megnehezíti a beszédet.

A lézerterápia a leghatékonyabb a rákkezelésben, főleg azoknál a fajtáknál, melyek közel helyezkednek el a bőrfelszínhez, illetve a kezdeti stádiumban lévő tumoroknál, ugyanis a vörös lézer csak egytized centiméterre hatol be. Ám a doktor azt is leszögezte, hogy a betegeket a kezelést követően egy-két héttel újra alá lehet vetni az eljárásnak, hogy a mélyebb daganatokat is eltávolítsák. Ezenkívül természetesen igénybe vehetik a sebészeti és kemoterápiás eljárásokat is, amennyiben a testükben lévő tumor nem reagál a lézeres kezelésre.

Castellanos szerint az eljárás nagyon jól alkalmazható a végstádiumban lévő daganatoknál, illetve az operálhatatlan tumoroknál, kiegészítve az egyéb kezelésekkel. Amerikában már jóváhagyták a fotodinamikus terápiát, hogy kezeljék vele a nyelőcső- és a tüdőrákot, valamint a rákosodás stádiumában lévő bőrbetegséget, ám a kutatók biztató eredményeket értek el más rákfajtáknál is. A klinikai kutatásokba 350 korai stádiumban lévő - szájüregi, torok és gégerákkal - pácienst vettek be, 88 százalékuknál már az első kezelés után nem tudták kimutatni a tumort.

A kezelés emellett igencsak hasznos lehet a súlyosabb rákfajtáknál is, amennyiben a kutatók növelni tudják a lézer behatolási képességét, ki tudnak fejleszteni más fényérzékeny gyógyszereket, és csökkenteni tudják a fényérzékenységet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?