Pártépítési próbálkozások

<p>Igor Matovič és kis csapata tegnap ismét különvéleményének adott hangot. Az Egyszerű Emberek nem támogatják a felsőoktatási törvény módosítását, nem szeretnék, ha minden távutas hallgató kötelezően tandíjat fizetne. Avagy, egyszerűbb, ha annyit mondunk, Matovič folytatja pártépítését.</p>

Amiben lényegesen ügyesebb, mint a szintén deklaráltan pártot építő OKS-es képviselők. Matovič viszonylag gyorsan felfogta, a relatíve kis koalíciós többség erős zsarolópozíciót teremt számára. S ő ezt nem is rest kihasználni.

Matovič az OKS-es honatyákkal ellentétben hamar rájött, ha nem csap az asztalra, akkor a koalíció nem veszi őt komolyan, s prioritásai – vagy látszatprioritásai – közül aligha valósul meg valami. Attól függetlenül ugyanis, hogy ötletei mennyire használhatók és hasznosak, a négy kormánypárt nem érdekelt abban, hogy egy jövőbeni konkurens politikai alakulat céljait is teljesítse. Így működik a politika.

Az előző megállapítás érvényes az OKS elképzeléseire is. Matovičék és Zajacék között az az alapvető különbség, hogy előbbiek még mindig úgy gondolják, elég, ha bemutatják ötleteiket a nagyérdeműnek, majd várnak, hogy a kormánypártok önszántukból – a közjó érdekében – megvalósítsák az elképzeléseket. Ám eddig úgy tűnik, zsarolás nélkül ez nem fog menni. Pedig a polgári konzervatívok év elején több érdekes tervet is bemutattak, melyek viszont – mivel elmaradt az asztalcsapkodás – nem vonultak be a köztudatba.

A „politikai zsarolás” ugyanakkor nemcsak azt a célt szolgálja, hogy egy-egy elképzelés megvalósuljon, hanem arra is jó, hogy az illető politikust reflektorfénybe állítsa. Az OKS akármilyen változatos programot mutasson is be, nem kap annyi figyelmet, mint Matovič egyetlen jelenete.

Most mondhatnánk, hogy az egyszerű ember sorozatos követelőzésével csak nehezíti a kormány működését. Csakhogy valójában ugyanezt teszi a többi párt is – mindegyiknek megvannak a saját prioritásai, melyekből nem akar engedni. Aztán mégis muszáj, mert máskülönben nem lehetne kormányozni. Ez a koalíciók alapvető jellemzője.

Matovičék februári önállósodása után tehát annyival módosul a képlet, hogy ezentúl nem elég, ha a négy párt megegyezik, az egyezkedésbe időben be kell vonni az ötödiket is. Sőt, ha az OKS rájön, hogy óvatos próbálkozásaival nem ér el kézzel fogható eredményt, akkor jöhet a hatodik koalíciós párt is. Akár hivatalosan, akár nem. A kormány ettől még nem bukik meg – ez egyik résztvevő érdekét sem szolgálja –, „csak” még többet kell majd egyeztetni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?