Orwell szárnyas lova

hacker k

Az emberiséget alapvetően az információ köti össze. Mikor túlléptük a hangunk határát, szükségünk lett egy közvetítő eszközre, így született meg a levél, majd pedig a telegráf. Ez a két információtovábbító hordeszköz volt az, ami érezhetően közelebb hozta az embereket. A telefon viszont túllépett a telegráf határain, és végre közvetlenül lehetővé tette, hogy kommunikáljunk másik embertársunkkal. Mikor a telefon először elszakadt a vezetéktől, már érezhető volt, hogy fizikai távolság tovább szűkíthető. Aztán jött az internet meg egy fekete garbós fazon, és az internet beköltözött a telefonunkba, innen pedig nem igazán volt megállás. 

Az okostelefon a huszonegyedik század jelképévé vált, egyesíti a diktafont, az MP3-lejátszót, a telefont, a fényképezőgépet és még vagy fél tucat eszközt. Ez az, amit reggel először veszünk a kezünkbe – hamarabb, mint a fogkefét –, és ez az, amit utoljára érintünk meg. 

A 2020-as éveket két dolog határozza meg leginkább: a kiberbiztonság és az online személyes tér. Az előbbi az a buborék, ami annak a módja, hogyan védjük meg magunkat a csalóktól, kiberbűnözőktől. Az utóbbi pedig lényegében az az elidegeníthetetlen jog, hogy adatainkkal csak mi rendelkezhetünk. Ez a kettő ugyanakkor folyamatos támadás alatt áll. Előbbit a kiberbűnözők fenyegetik, utóbbit az óriás techcégek. Mindeközben ebben a versenyben egy harmadik tényező is mindinkább megjelenik: mégpedig a kormányok. 

Nem titok, hogy szeptember 11. után a terrorizmus elleni harc során a világ hírszerző szervei több határt is átléptek. Ezzel mintegy válaszút elé kerültek a világ és ezeken belül az uniós országok kormányai: biztonság vagy személyi szabadság? 

Ebben az átalakult helyzetben egy versengés alakult ki. A techcégek kettős nyomás alá kerültek: vagy jobban óvják felhasználóik adatait, vagy kénytelenek összejátszani a kormányokkal. Ugyanakkor a technológiai kihívások mind több szereplőt húztak be a versenybe. 

Az okostelefonok megjelenése a felhasználók szempontjából egy kényelmi faktort jelent, titkosszolgálatok számára viszont nemcsak kihívást, hanem egyben egy hatalmas lehetőséget is: van egy eszköz az embereknél, ami mindennapjaik minden pillanatában jelen van. 

A mobilgyártók önmaguk is több kihívással küzdenek, az állami hírszerző szervek ténykedései pedig csak még több dilemmát jelentenek számukra. Van egy „szép” angol szó a jelenségre: weaponizing. Vagyis képletesen szólva: fegyverré, hírszerzési eszközzé változtatnák a mobileszközöket. 

Tulajdonképpen így jutunk el napjaink egyik legnagyobb, ilyen téren érintett botrányához, a Pegasus-ügyhöz. A részletekkel már szinte mindenki találkozott. A dilemma viszont továbbra is fennáll. A Pegasus kémszoftver ugyanis messze hatékonyabb és félelmetesebb, mint amiről eddig hallani lehetett. Létezése és használata civil szempontból átlépi az összes lehetséges határt, hiszen kifejlesztése ugyan valóban a terrorizmus elleni harc hevében történt, az elmúlt években viszont főleg civil szervezetek és újságírók ellen alkalmazták. Ami pedig a legaggasztóbb, hogy külpolitikai játszmák eszközévé is vált egy olyan időszakban, mikor az unió határain háború dúl. 

A kérdés ezért továbbra is fennáll: tiltani vagy szabályozni kell csupán a Pegasust, nekünk civileknek pedig milyen lehetőség marad? Visszalépés a technológiától, folytatni a macska-egér harcot a kormányszervekkel, vagy beletörődni, hogy korunk egyre inkább orwelli irányban halad?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?