Orbán győzelmi stratégiája

A politikai pártok vezetőinek egyike sem tudta leplezni meglepetését vagy csalódottságát. Ez alól Orbán Viktor volt az egyedüli kivétel. Nem a kötelező optimizmust lehetett látni-hallani szavaiban. Valami egészen mást.

A politikai pártok vezetőinek egyike sem tudta leplezni meglepetését vagy csalódottságát. Ez alól Orbán Viktor volt az egyedüli kivétel. Nem a kötelező optimizmust lehetett látni-hallani szavaiban. Valami egészen mást. A Fidesz-MDF második fordulós győzelmi stratégiáját.

A Fidesz-MDF választási szövetség úgy szerepelt, ahogy azt vezetői és szavazói várták. A csalódást nem Orbán Viktor szavazóbázisa okozta, hanem az összes közvéleménykutató-intézet téves részvételi előrejelzései, és az MSZP tömegbázisának felsőhatár becslése. A 0,8 százalékos különbség oly minimális, hogy a végső döntés, miként négy évvel ezelőtt is, a második fordulóra marad.


A végeredmény alakulásában - a közhiedelemmel ellentétben - nem az SZDSZ 103 állva maradt képviselőinek esetleges visszalépése dönt. Ugyanis a Budapesti Szabad Demokraták Szövetsége és a MIÉP tábora közötti különbség mindössze 1 százalék. Ők tehát "kioltják egymás". Nem beszélve arról, hogy a szabaddemokrata szavazók 25 százalékának második pártválasztása a Fidesz, bármire szólítja is fel a pártvezetés őket.


Mi dönt tehát? A szavazói elszántság!


A második forduló részvételi arányai az elmúlt 12 év tapasztalatai alapján a második fordulóban jóval kisebb lesz. Magyarán otthon marad 5,5 millió aktív szavazó 4-5 százaléka. Ez szinte biztosan 250-300 ezer ember. (Az MSZP, ne feledjük, csak 51 ezer szavazattal vezet, ami nincs 1 százalék.) A MIÉP parlamenten kívül rekedésével a média által hergelt és EU-szankcióval fenyegett "félelem szavazó", aki az elmúlt három választáskor mindig otthon maradt, most is így tesz. Főleg a felszínesen fogott két alapüzenet hatására: "Nyert az MSZP, a MIÉP kiesett". A politikai múltidő és a hétvégi szabadidő közül utóbbira fognak szavazni két hét múlva.


A Centrum párt szavazóinak nincs domináns pártkötődése, a két lehetőség közül egy harmadik alternatívát szerettek volna. Nem jött be. Most nem fognak elmenni, vagy kétfelé szavazzák három százalékukat.


Ha azt feltételezzük, hogy az elkövetkező két hét politikai kampányhajrájában a két nagy párt nagyjából egyformán szerepel, az fogja eldönteni a 2002-es parlamenti választásokat, hogy ki az a 4-5 százalék (500 ezer ember), aki inkább otthon marad.


Ha a jobboldali szavazó kiheveri a közvéleménykutatók angol humorát, és továbbra is aktív marad, valószínűnek tűnik a jobboldal enyhe erőfölénye. Az is döntőnek bizonyul, hogy a kiesett párt szavazóit ki aktivizálja jobban. Ha minden aktív pártszavazó csak egy inaktív embert meggyőz közvetlen környezetében, az döntő lesz.


"Most mindenki aludja ki magát. Kemény két hétnek nézünk elébe." Ezt mondta Orbán Viktor. A befutó két hét múlva dől el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?