Önvédelem

<p>Idegesség, ingerültség, görcsös végtagfájdalom, fáradékonyság, szorongás, túlérzékenység, alvászavar és folytathatnánk a kellemetlen érzések, testi tünetek felsorolását, melyek sokszor egy okra vezethetők vissza, a stresszre. Mivel életünk hűséges kísérője lett, nem gondolunk arra, hogy komoly bajok forrása lehet. Védekezni kellene ellene, de nem egyszerű választ adni a hogyan kérdésre.</p>

A „kismértékű” stressz jótékonyan hathat, növelheti a teljesítőképességet, s beindíthatja a szervezet védekező mechanizmusát, de az állandósuló stressz – ez a gyakoribb – kihat belső szerveinkre és betegségeket okoz. Egy felmérés szerint a férfiak 70, a nők 60 százaléka érzi és nehezen viseli a munkahelyi stresszt, egyre több embernek magas a vérnyomása, egyre többen küzdenek pszichoszomatikus bajokkal. A stressz nemcsak a testet, hanem a lelket is megviseli. Az apátiába csapó érdektelenség érzelmileg teszi labilissá az embert. Az orvosok gyakran kedélyjavító antidepresszánsokat ajánlanak, holott közismertek a gyógyító mérgek káros mellékhatásai épp úgy, mint az, hogy akár függővé is válhat tőle a stresszben élő. Nem mindegy tehát, mivel csillapítjuk a kellemetlen tüneteket, ám nem egyszerű eligazodni a gyógyszerek közt. És mert tájainkon a homeopatikumoknak nincs nagy tudományos háttere, a szakorvos az olcsónak alig mondható antidepresszánst választja. Holott a stressz kezdeti tüneteinél elég lenne a természetes alapanyagú szer, amelynél nem kell tartani sem a túladagolástól, sem a függőség kialakulásától.

A szív és az érrendszer az egyik legesendőbb a stressz hatásaival szemben, a magas vérnyomás orvoslását kardiológusra kell bízni. Mivel a felnőtt lakosság majd 50 százalékát érinti (a 65 éven felüliek 70 százaléka szenved magas vérnyomásban), fontos, hogy a leghatásosabb kezelést kapják. A korszerű orvosságokkal (sajnos, többfélére szorulnak) kordában tartott és ellenőrzött vérnyomás nem csupán az agyvérzés, infarktus veszélyét, de a kezelési költségeket is csökkenti. Igaz, az egészségbiztosítónak a gyógyszer havi 30 eurós kiadást jelent, ám az agyvérzéssel kórházba kerülő beteg kezelése 2500–3000 euró, s az utógondozás sem ingyenes.

Bár vélhetően ezzel az egészségbiztosítók is tisztában vannak, jó ideje nem érdekli őket a kezelés hatékonysága, ügyfeleik elégedettsége, kizárólag a takarékoskodásra összpontosítanak. És júliustól arra akarják kötelezni a betegeket, hogy nagyobb önrészt fizessenek megszokott orvosságaikért, pedig a gyógyszergyártók jelentősen csökkentették az árakat. Szlovákiában majd 170 ezren szorulnak a fix kombinációs szívgyógyszerekre, nagy valószínűséggel az eddigi 2 eurós önrész helyett ötöt fizetnek majd. Míg a fejlett országokban az önrész kb.15 százalékos, nálunk 45 százalékos. És ettől azok is idegeskedni, szorongani kezdenek, azoknak is felszökik a vérnyomása, akik még tünetmentesek…

Péterfi Szonya

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?