Tíz év után ismét olimpiai bajnok lett Stefania Belmondo, megszerezve ezzel a Salt Lake City-i téli olimpiai első aranyérmét. Az olaszok sífutó nagyasszonya elképesztő hajrával, az utolsó 150 méteren verte meg az ötszörös olimpiai bajnok orosz Larissza Lazutyinát.
Olaszé az első aranyérem
Tíz év után ismét olimpiai bajnok lett Stefania Belmondo, megszerezve ezzel a Salt Lake City-i téli olimpiai első aranyérmét. Az olaszok sífutó nagyasszonya elképesztő hajrával, az utolsó 150 méteren verte meg az ötszörös olimpiai bajnok orosz Larissza Lazutyinát. A harmadik helyen a cseh Katerina Neumannova végzett.
Ahogy várni lehetett, a női 15 km-es tömegrajtos sífutás a legjobb orosz és olasz versenyzők között dőlt el. Nem csoda, hogy a szervezők az első három rajtszámot is közöttük osztották szét: az 1-est Csepalova, a 2-est Lazutyina, a 3-ast pedig Belmondo viselhette. 4,1 kilométernél ennek megfelelően Lazutyina és Csepalova vezetett, 6,1 km-nél már felzárkózott mögéjük Belmondo is, míg szinte "láthatatlan" ellenfélként a cseh Katerina Neumannova is fel-felbukkant az élmezőnyben.
Féltávnál Csepalova négy tizedmásodperccel vezetett Belmondo előtt, őt Neumannova, Lazutyina és az olasz Valbusa követte. Az első meglepetés a 11. km táján következett be: az addig vezető Belmondo váratlanul visszaesett a tizedik helyre.
Már-már azt hihettük, a törékeny hölgy (157 cm-es magasságához 46 kg testsúly párosul) elfáradt, amikor az utolsó ellenőrzési pontnál (13,7 km) ismét a második helyre verekedte fel magát. Az utolsó 500 méter már külön csatát hozott: az ötszörös olimpiai bajnok Lazutyinával elszakadva a mezőnytől félelmetes hajrába kezdtek, amelyet Belmondo bírt jobban és a végső 150 méteren métereket vert a szemmel láthatóan erősebb, robosztusabb vetélytársra. A harmadik helyen a cseh Neumannova futott be, mögötte Csepalova, Varis (finn) és Nagejkina (fehérorosz) volt a sorrend.
Belmondo, Alberville olimpiai bajnoka eddig nyolc ötkarikás és tíz világbajnoki érmet (közte 3 aranyat) gyűjtött pályafutása során - ez az aranyérem a kilencedik ötkarikás medál, amellyel az összetett ranglistán megközelítette a 12 éremmel vezető norvég Björn Daehlie-t és a 10 éremmel büszkélkedő szovjet Raisza Szmetyaninát. És hogy megelőzi, az nem lehet kérdéses, legalábbis ha arra gondolunk, hogy az olasz váltó minimum éremesélyes.
Az 1969. január 13-án, Vinadióban született Belmondo az évtized egyik legjobb, legsikeresebb versenyzője, ráadásul abban a városban nyerte második olimpiai címét, ahol első Világkupa-sikerét aratta - még 1989-ben.
Pályája során több mint húsz Világkupa-elsőséget szerzett, 55-ször állt Vk-dobogón, sorozatban 11-szer végzett az összetett legjobb tíz helyezettje között. Első alkalommal hatévesen öltött sílécet, 18 évesen junior világbajnok, 19 évesen, Calgaryban olimpikon, három esztendővel később, Albertville-ben olimpiai bajnok lett. Kedvenc távja a 30 kilométeres viadal, a szakértők szerint ő jelenleg a legjobb klasszikus távon induló sífutónő.
Csak Stefanie nem elégedett magával. "Alapvetően a szerencse nincsen velem" - nyilatkozta a közelmúltban, célozva arra, hogy lábát sokszor kellett műteni, amikor egészséges volt, akkor pedig mindig akadt nála jobb. Az 1997-es vb-n például az orosz Jelena Velbe, aki miatt "csak" négy ezüstre futotta...
Az kis olasz faluban Ponte Bernardóban (ahol mindössze nyolc család, 25 ember élt) felnövő sportolónő márciustól új életet szeretne kezdeni, amelyben fontos szerepet kapna férje, Davide és születendő gyermekük...
Nők 15 km-es szabadstílusú sífutás:
1. Stefania Belmondo (Olaszország) 39:54.4 perc
2. Larissza Lazutyina (Oroszoroszág) 39:56.2
3. Katerina Neumannova (Csehország) 40:01.3
4. Julija Csepalova (Oroszoszág) 40:02.7
5. Kaisa Varis (Finnország) 40:04.1
6. Szvetlana Nagejkina (Fehéroroszország) 40:17.9
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.