Okostojások

<p>Szlovákia sok mindenben lemarad a többi uniós tagországtól, egyvalamiben azonban rendkívül &bdquo;sikeres&rdquo;: egyetlen tagállam se tette tönkre olyan gyorsan és hatékonyan a saját mezőgazdaságát és élelmiszeriparát, mint mi.</p>

Ugyan még mindig vannak olyan ágazatok, amelyekben önellátók vagyunk, mindent megteszünk azonban, hogy ezeket is kiéheztessük.

A botrányosan igazságtalan uniós dotációs rendszer, a közös agrárpolitika visszásságai, az ellenőrizetlen behozatal és az üzletláncok kíméletlen árpolitikája szinte teljesen leépítette az olyan, korábban virágzó ágazatokat, mint a cukoripar, a tejfeldolgozás vagy az állattenyésztés. Ezekben ma már valóban nem vagyunk önellátók. De nem minden ágazatban ilyen súlyos a helyzet, például a tojástermelők még mindig képesek teljes mértékben kielégíteni a hazai igényeket, és még kivitelre is maradna. Ennek ellenőre növekszik a behozatal, és emiatt most ez az ágazat is az előbbiek sorsára juthat. A lengyelek ugyanis csaknem dupla annyi tojást dobnak piacra, mint amennyit otthon képesek elfogyasztani. A lengyel kivitel nagy része eddig Németországba irányult, a Lengyelországban nemrég kirobbant, magas dioxintartalmú tojással kapcsolatos botrány miatt azonban a németek gyorsan szigorították az importszabályokat. Hasonlóan jártak el a magyarok és a csehek is, ráadásul különleges dotációban részesítették a termelőiket. Szlovákia a kakukktojás. Alig tesz valamit, még arra sem volt képes, hogy az alacsonyabb áfával terhelt élelmiszerek közé a tojást is besorolja, legalább részben segítve a termelőkön. A lengyel behozatal az elmúlt egy évben több mint a harmadával nőtt. A lakosság nagy része továbbra is csak az árakat nézi, a dömpingáron behozott, kétes eredetű lengyel tojás így egyre jobban kiszorítja a hazait. Már minden harmadik elfogyasztott tojás behozatalból származik, miközben a hazai termelők minden egyes tojáson három centet veszítenek. Csak idő kérdése, hogy mikor kezdik el sorra bezárni a farmokat, tovább csökkentve a mezőgazdaságban dolgozók számát.

Szlovákia eddig is élen járt az uniós országok között a mezőgazdaság tönkretételében. 1995-ben még több mint 200 ezer embernek nyújtott megélhetést az ágazat, ma 50 ezernek, vagyis az elmúlt húsz évben az alkalmazottak háromnegyede veszítette el a munkáját. Összehasonlításképpen: az említett időszakban Németországban, Ausztriában és még Lengyelországban is csak a negyedével, Csehországban pedig a harmadával csökkent a foglalkoztatottság a mezőgazdaságban. Erre is gondoljunk majd, ha az elkövetkező fél évben – Szlovákia uniós elnöksége idején – a szlovák és az uniós politikusok arról áradoznak, hogy milyen sokat segített a szlovák mezőgazdaságnak az uniós csatlakozás.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?