<p>Az R7-es gyorsforgalmi utat 2019-ben átadják – olvashattuk tavaly májusban, amikor a felelős miniszter aláírta a pozsonyi körgyűrűt építő céggel a PPP-szerződést. A napokban pedig megtudtuk, bő féléves a késés, és a minisztérium már másképp emlékszik: szerinte eredetileg 2020 áprilisára ígérték az R7-est.</p>
Oda a kampányfogás?
Tehát könnyen lehet, hogy valójában inkább másfél éves késésről beszélhetünk, és még csak a folyamat legelején járunk, egy talicska betont nem öntöttek még ki. Vagyis ami most nyolc hónap (másfél év?), a végén még több lehet. Pedig, mint legutóbb is írtuk ezeken e hasábokon: az R7-es építése kiemelten fontos a régió számára. Sőt, a mostani forgalmat látva kijelenthető, ez a projekt legalább egy évtizedes csúszásban van.
Azt nem látni pontosan, ki a felelős az aktuális késésért – az engedélyeztetést végző hivatalok, az építést megrendelő minisztérium, vagy a kivitelező spanyol konzorcium –, ám az egyértelmű, kinek kell felügyelnie és menedzselnie az egészet. A csúszás azért is érthetetlen, mivel a közlekedési minisztert, Érsek Árpádot pont az a párt adja, amely a legtöbbet profitálhatott volna abból, ha időben adják át az R7-est. A tavalyi kormányalakításkor úgy tűnt, a gyorsforgalmi út 2019-es átadása a Híd egyik utolsó adu ásza lehet. Pár hónappal a választások előtt, a kampányban nyisszanthatják át a szalagot az első, normális, kétszer két sávos dél-szlovákiai sztráda átadóján. Mindezt úgy, hogy közben az egész D4/R7-es gigaprojektet még a korábbi, tisztán smeres kormányzat hozta össze, a szerződés aláírása és a megvalósítás számonkérése már csak az új miniszter ölébe hullott – de hát a választó úgysem emlékszik rá, ki mit hozott össze, csak azt látja, ki mit ad át. Ha minden igaz, most ezt a kampányfogást kukázhatja a Híd, sőt ez az egész fordítva is elsülhet a számára: a választások során a konkurens jelöltek elővehetik a 2016-os ígéreteket és megkérdezhetik: hol van a régóta ígért gyorsforgalmi út?
Mindeközben a Smer politikusai jót röhöghetnek az eseten, a késés paradox módon nekik nemhogy nem árt, hanem akár még profitálhatnak is belőle. Az R7-es mentén nem az ő választóik élnek, a D4-es szakaszait pedig eleve csak 2020 – tehát a következő parlamenti választás – után készültek átadni. A Smer számára a sztráda alatti parcellák jó pénzért való eladásával véget ért a történet – ellentétben a Híddal, amelynek ott kezdődött. Ha nem adják át időben az R7-est, a smeresek széttárhatják a karjukat: mi mindent időben és jól előkészítettünk, az új vezetés babrálta el az egészet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.