Nincs itt egység

<p>A szlovák parlamenti ellenzék elméletileg nagyon kényelmes helyzetben van. Felelősség nélkül, szabadon bírálhatná a kormányt és ballépéseit. Ehelyett a négy párt azt juttatja választói eszébe, semmit nem tanultak abból, miért bukott meg a Radičová-kabinet.</p>

Az Állami Számvevőszék vezetőjének megválasztásával kapcsolatos bohózat remek példája az ellenzék tehetetlenségének. Már csak azért is, mert a Smer egyébként felháborító taktikai manővere helyett ismét arról kell elmélkedni, működik-e az előszeretettel hangoztatott ellenzéki együttműködés. Talán csak addig, amíg érdemi döntést nem kell hozni.

Tény: Kamil Krnáčot, a Szabadság és Szolidaritás jelöltjét nem sikerült megválasztani az Állami Számvevőszék élére. Az SaS tisztviselője ugyan az ellenzék közös, konszenzusos jelöltjeként indult, de nemcsak a Smer előre beígért szavazatait nem kapta meg, hanem az ellenzéki pártok tucatnyi voksa is eltűnt.

Ki a hibás? A Smer felelőssége nyilvánvaló, hiszen a kormánypárt tudatosan rájátszik az ellenzék megosztottságára, ahol csak tudja, fokozza a viszályt, ebben az esetben pedig megszegték a szavukat. De miként lehet bírálni Robert Fico pártját, ha a négy ellenzéki párt is sajátosan értelmezi a „konszenzusos” jelölt fogalmát? A hiányzó voksok talán a kollektív felelősséget vállalni képtelen Egyszerű Emberek, talán a SaS-szel haragban álló kereszténydemokraták miatt „jöttek össze”, de joggal lehet hibáztatni a liberálisokat is, mert képtelenek egy olyan jelöltet találni, akiben az összes párt megbízik.

A lényeg azonban azt a kérdést érinti, miként történhetett meg, hogy vitatkozni kell a felelős személyén. Az ellenzék számára ez a választás olyan vizsga volt, amellyel kormánypártokként is többször szembesültek, s a legtöbbször elbuktak – tulajdonképpen ezért is buktak meg. Bizonyítani kellett volna, hogy képesek megegyezni, kompromisszumot kötni, rövidlátó civakodás helyett hosszú távú, stratégiai döntéseket hozni. Most sem sikerült.

A Fico-kormány a következő években hibát hibára halmoz, az ellenzék számára pedig kulcsfontosságú, hogy hiteles alternatívaként mutassa magát. Ezt a pártok névleg tudatosítják is, nem véletlen, hogy a KDH, az SDKÚ és a Híd már hónapok óta az ideológiai alapú, szoros együttműködésről beszél. Azonban önmagában ez a hármas nem tud kormányt váltani, s mint most is kiderült, arra sem képes, hogy a többi ellenzéki párttal kommunikáljon és egyeztessen. Az egyszeri választó pedig felteheti a kérdést: ezek a pártok akarnak kormányozni, amikor látszik, hogy ugyanúgy képtelenek közös hangot találni, mint egy éve. A Smer a jobboldali egység hiánya miatt nyert elsöprő fölénnyel márciusban, a következő években pedig ezért maradhat hatalmon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?