Németh Zsolt a kedvezménytörvényről

A magyar politikai pártok között egyelőre nincs konszenzus a kedvezménytörvény módosításáról - jelentette ki csütörtökön Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke Kézdivásárhelyen.


A magyar politikai pártok között egyelőre nincs konszenzus a kedvezménytörvény módosításáról - jelentette ki csütörtökön Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke Kézdivásárhelyen.


A Fidesz-Magyar Polgári Párt alelnöke a székelyföldi városban felkereste a kedvezménytörvény végrehajtását segítő helyi tájékoztató irodát, majd sajtóbeszélgetésen ismertette pártja álláspontját a törvény jövőjével kapcsolatban.

Az MTI kérdésére válaszolva elmondta, hogy a maga részéről teljes mértékben helytelenítené a törvény érdemi módosítását. - Ilyen szándékok vannak, de ezek még nem nevezhetők egy adott párt álláspontjának - jelentette ki, arra utalva, hogy Bársony András külügyi államtitkár felvetette a tájékoztatási irodák, a munkavállalási kedvezmények és az oktatási-nevelési támogatás megszüntetésének lehetőségét.

A vezető ellenzéki politikus szerint az ilyen "érdemi csorbítások" nemcsak pártja, de a határon túli magyarok támogatására sem számíthatnának.

Németh Zsolt elismerte, hogy jogi inkoherencia alakult ki a törvény, a törvény végrehajtási utasításai, valamint a törvénnyel kapcsolatban tavaly decemberben aláírt magyar-román kormányfői egyetértési nyilatkozat között.

Úgy vélte, hogy ezeket az ellentmondásokat technikai jellegű módosításokkal lehet feloldani. Példaként említette, hogy a Romániában vitatott és nem is alkalmazott hozzátartozói magyarigazolványok ügyét az a megfogalmazás oldhatná meg, hogy ilyen igazolványokat a nemzetközi megállapodásokkal összhangban lehet kiadni.

Németh Zsolt szerint azért sincs konszenzus a törvény módosításáról, mert míg a Fidesznek van erről álláspontja, a kormánynak nincs. Úgy vélte: a jelenlegi kormány még mindig lebegteti álláspontját az Orbán-Nastase egyetértési nyilatkozatról.

- Ezzel nem szolgálják sem a magyar-román kapcsolatok, sem a határon túli magyarok ügyét, és azt is lassítják, hogy a kedvezménytörvény kérdése nemzetközi téren lecsengjen - mondta.

Úgy vélte, hogy az Orbán-Nastase megállapodás nemcsak a kedvezménytörvény végrehajtása előtt nyitotta meg az utat, hanem ennek a nyilatkozatnak köszönhetően beszélhetünk ma kiegyensúlyozott, normális magyar-román kapcsolatokról.

Örömét fejezte ki amiatt, hogy a Magyar Szocialista Párt választási kampányában elhangzottaktól eltérően Medgyessy Péter magyar és Adrian Nastase román miniszterelnök kolozsvári találkozóján már nem került szóba az egyetértési nyilatkozat kérdése.

- Ezt az elegáns, csendes visszavonulást üdvözöljük, most azt reméljük, hogy a magyar kormány hamarosan nyilvánosan is elismeri pozitív viszonyulását az Orbán-Nastase megállapodáshoz - jelentette ki.

Németh Zsolt szerint erre azért is szükség lenne, mert Romániában vannak olyan erők, amelyek szeretnék napirenden tartani a kedvezménytörvény kérdését. Úgy vélte, a magyar kormány bizonytalankodása nehéz belpolitikai helyzetbe hozza Adrian Nastase román kormányfőt, aki emiatt tett az elmúlt időben több keményebb kijelentést a törvénnyel kapcsolatban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?