<p>Megállíthatatlanul közeleg február 14-e. Ezt mindannyian tudjuk, érezzük, látjuk, hacsak nem járunk becsukott szemmel az utcán, és nem tudjuk teljesen kiszűrni életünkből a reklámokat. </p>
Nem csak a szívecskék napja
A Bálint-nap, vagy amerikaiul Valentin-nap mára ugyanúgy népszokássá vált, mint a hasonlóan irritáló halloween, a csontvázak, szellemmaszkok és zombioutfitek nemzetközi napja.
Az USA-ban elképesztő giccs-iparág épült rá erre az ünnepre, árucikket csinálva a legnagyobb szerelmi kliséből, a valódi szervre kicsit sem emlékeztető szívecske-szimbólumból. Ami ott díszeleg a boltok polcain csokiból, bögréken, alsógatyán, kispárnán, gyertya vagy lufi formájában – bár ez utóbbival nem árt vigyázni, hiszen könnyen kipukkadhat, visszájára fordítva az optimista szimbolikát. De lényeg, hogy a legkülönbözőbb giccses termékek csábítják pénzköltésre a szerelmüket kifejezni kívánó vásárlókat. És aki nem kap semmit e napon, az bizony úgy érzi, partnere figyelmetlen, nemtörődöm, vagy egyszerűen smucig. Az éttermekben szív alakú tükörtojást sütnek, a kocsmákban egyet fizet, kettőt ihat a szerelmespár, mindenütt Valentin-napi partikat rendeznek, még az állatkertbe is fél áron léphetnek be azok, akik karon fogva érkeznek.
Nos, ez ellen a kollektív kábítás ellen próbálok fellépni az alábbi kis felsorolással. Tudták önök, mi minden történt még e napon? Tudták, hogy 1952-ben ekkor volt a VI. téli olimpiai játékok megnyitó ünnepsége Oslóban? Vagy, hogy Bulgáriában ekkor van Szent Trifon ünnepe? És ne feledkezzünk meg az epilepsziával élők világnapjáról sem, amely betegség jóval több figyelmet érdemelne, mert az utca embere a mai napig kábítószeresnek nézi az epilepsziás rohammal küzdőt, és nem segít neki, hagyja fetrengni. De nem is tudná, hogyan segíthetne. Minden valószínűség szerint ez a világnapok legszerencsétlenebbike, a kutya se foglalkozik vele.
Tudta, hogy 1831. feburár 14-én hunyt el Vincente Guerrero, Mexikó köztársasági elnöke, 2005. február 14-én pedig Rafik Hariri, Libanon miniszterelnöke? De főleg, hogy 2003-ban e napon pusztult el Dolly, a birka, a világ első hivatalosan klónozott emlőse. A fajtájára jellemző 10–12 év helyett csupán hatot élt, de ez is óriási dolog, sőt, tulajdonképpen neki (is) köszönhetjük a tévécsatornákat és mozivásznakat elárasztó, emberi klónok kalandjairól szóló filmalkotásokat.
Egy kolléganőm lánya Valentin-napon született, szegényt tavaly nem tudták elvinni kedvenc éttermébe szülinapi vacsorára, mert a szerelmes párok hetekkel azelőtt lefoglaltak minden asztalt. És február 14-én született Vágó István tévés műsorvezető, kvízmester, pártszóvivő. Az ő pályája szerintem szívecske alakú ábrát mutat. Már, ha felülről kezdjük rajzolni, és alul kötjük össze a két szárat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.