Nehéz idők elé néz a hazai egészségügy

A Szlovák Orvosi Kamara 14 szakmai társulással együtt szombaton egy bulvárlapban közzé tett hirdetésben hívta fel a lakosság figyelmét az elfogadásra váró egészségügyi reform buktatóira. A cseppet sem hagyományos eljárás persze furcsa, de a 19 ezer orvost tömörítő kamara lépése legitim.

Nem tudni, hogy a nyaralásról ma hivatalába visszatérő tárcavezető miként fogadja a tiltakozást, várható viszont, hogy megpróbálja lesöpörni az asztalról. Úgy mint hónapokkal ezelőtt, amikor a kamara szorgalmazta a társadalmi-szakmai vita szükségét.

Rudolf Zajac annak hangoztatásával is igyekezhet elkerülni a párbeszédet, hogy azt állítja majd – mint eddig is oly sokszor –, az érdekképviseletek nem a köz javát védik, hanem a sajátját. Mert a mindentudó reformcsapat nem tartotta fontosnak, hogy elsőnek azokat győzze meg a reformok életképességéről, akiktől megköveteli a törvények végrehajtását. Érthetetlen, miért tér ki az érdemi vita elől és miért tárgyal csakis azokkal, akik nagyjából egyetértenek a változtatásokkal.

Nemrég kiderült, hogy a minisztérium a könnyebb ellenfelet célozta meg, ugyanis a lakosságot kívánja meggyőzni – 120 milliós kampány keretében – a reform fontosságáról, sőt előnyeiről. Ugyanis a reformerek szerint az elfogadott törvények megállítják az ágazat eladósodását, megszüntetik az egészségügyben uralkodó korrupciót, és nem utolsósorban szavatolják az ellátás minőségének emelését. Ennek feltétele persze az, hogy az egészségbiztosítók és az állami kórházak részvénytársaságokká alakulnak.

Nos, és éppen ez az, amit az orvosi kamara, valamint a több tízezer egészségügyi dolgozót képviselő szakmai társulások (kivéve a magánorvosokat tömörítő körülbelül háromezer fős társulást, illetve a minisztérium hatáskörébe tartozó kórházak igazgatóinak csoportját) kifogásolnak. Aggályaik jogosnak tűnnek, hiszen a részvénytársaságok nyereségorientáltsága aligha egyeztethető össze a színvonalasabb és elérhetőbb betegellátással.

Köztudott az is, hogy az egészségügy a jövőben sem számolhat jelentősebb bevételekkel. Legalábbis az állam részéről nem, ugyanis az állam az általa biztosítottak ellátásáért továbbra is kevesebbet fizet, mint az állampolgár.

De mert az árak emelkednek, valakiknek állniuk kell az ágazat növekvő terheit. Az egészségügyi reform buktatóira figyelmeztetők szerint nem a részvénytársaságokká alakult egészségbiztosítók és kórházak kontója, hanem az egészségügyi ellátásra szorulók pénztárcája fogja bánni a példa nélküli módosításokat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?