Moszkvai túszdráma: 40 újabb áldozat

A tavaly októberi moszkvai túszdráma áldozatait képviselő ügyvédek szerint negyvennel emelkedett a halálos áldozatok száma a tragikus események óta.

A hivatalos adatok szerint a színház ostroma után 129 túsz vesztette életét, döntő többségük a kommandósok által bevetett altatógáz következtében.


A tavaly októberi moszkvai túszdráma áldozatait képviselő ügyvédek szerint negyvennel emelkedett a halálos áldozatok száma a tragikus események óta.


A hivatalos adatok szerint a színház ostroma után 129 túsz vesztette életét, döntő többségük a kommandósok által bevetett altatógáz következtében. Az ügyvédek közlése szerint az elmúlt hónapokban további 40 ember hunyt el mérgezés miatt.

A tveri bíróság kedden, másodfokon is elutasította a túszdráma túlélői és az áldozatok hozzátartozói által benyújtott kártérítési igényeket. Igor Trunov, a felpereseket képviselő ügyvéd a döntést követően azt nyilatkozta, hogy ezek után nem bízik a pozitív elbírálásban, az ügyet mégis végigviszik valamennyi oroszországi bírósági fórumon. Ezt követően az európai emberi jogi bírósághoz fordulnak az érintettek, közösen a túszdráma külföldi áldozataival.

Oroszországban eddig mindössze 21 személy, illetve család fordult bírósághoz. A döntésnek azonban precedens-értéke van valamennyi elhunyt, illetve a több mint 600 túlélő vonatkozásában. A túlélők és az áldozatok hozzátartozói 500 ezer és 1 millió dollár közötti összegeket követelnek Moszkva városától az elszenvedett egészségkárosodások, lelki megrázkódtatás, illetve hozzátartozóik halála miatt. A beadványok alapja az orosz terroristaellenes törvény, amely előírja a régiók felelősségvállalását a területükön történt terrorcselekményekért.

Moszkva azonban nem hajlandó fizetni, és nem hajlik az egyezkedésre sem. Az orosz főváros vezetésének véleménye szerint a követelt kártérítési összeg megközelítheti az 1 milliárd dollárt is, amit csak adóemelésekkel, vagy a fejlesztések visszafogásával tudna kigazdálkodni az orosz főváros. Emellett méltánytalannak is éreznék, ha Moszkvának kellene felelnie a csecsenföldi konfliktus következményeiért. A főváros irányítói szerint a volt túszoknak a szövetségi kormányt kellene perelniük. Ez a megoldás viszont nem áll összhangban az említett törvénnyel.

Moszkva egyébként már fizetett valamennyi kártérítést a túszdráma után. A halottak hozzátartozói családonként 100 ezer, a túlélők fejenként 50 ezer rubelt kaptak. (1 rubel/8 forint.). Ezenkívül a város állta a temetési költségeket, a sérültek utókezelését és szanatóriumi elhelyezését is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?