MKP: siker és kihívás

<p>Fényes és szimbolikus MKP-győzelemmel zárultak az önkormányzati választások, legalábbis Nyugat-Szlovákiában. Ugyanakkor súlyos és veszélyes hiba lenne ismételten lebecsülni a Hídat. Az MKP számára komoly tétje volt a voksolásnak: parlamenten kívüli pártként az önkormányzatokban való térvesztés veszélybe sodorhatta volna a politikai alakulat jövőjét.</p>

Nem is kell messzire menni a kézenfekvő példáért, a régiókban egykor félelmetesen erős HZDS még nyolcvan polgármesteri széket sem szerzett, jelöltjei szépen lassan átszivárognak a Smerbe.

Berényi József pártjának ezzel szemben több fontos győzelmet is sikerült felmutatnia a nagyvárosokban. Dunaszerdahelyen Hájos Zoltán gond nélkül védte meg tisztségét, Somorján, Bugár Béla városában kiütéses győzelmet aratott az MKP. A párt ráadásul a komáromi, kölcsönös sárdobálással teli kampányból is erkölcsi győztesként került ki – hiszen jelöltje, Stubendek László maga mögé utasította Bastrnák Tibort, helyt adva annak a vélekedésnek, mely szerint a polgármester személye volt az együttműködés legfőbb akadálya. A Híd ezzel szemben minden nagyobb városban elbukott. Komárom elvesztése különösen fájó lehet a párt számára, hiszen a Híd egyetlen nagyvárosi polgármestere szenvedett csúfos vereséget. A párt ugyanakkor megtalálta a helyét Közép-és Kelet-Szlovákia kis falvaiban, az abszolút számokat tekintve meglepően sok polgármesteri helyet szerzett. Mindezt azokban a régiókban, ahol nem a magyarkérdés, hanem a riasztó gazdasági, szociális helyzet és a romaprobléma jelenti a legsúlyosabb gondot az ott élők számára.

A nagy, egységes MKP annak idején szinte maga mondott le ezekről a területekről, a „keleti végek” visszatérő panaszává vált, hogy semmilyen módon nem tudták érvényesíteni érdekeiket a pártban. A Híd helyi erős embereinek hathatós közreműködésével most ők jelentik Bugár Béláék látható bázisát. Mit jelentenek a választás eredményei hosszú távon? A voksolás bizonyította, hogy az MKP szavazóbázisa nem tűnt el, ráadásul a párt nevét több, helyi szinten kulcspozícióban levő személyhez is hozzá lehet kapcsolni – négy évig. Reményt adhat azoknak, akik attól tartottak, hogy a Híd felszippantja a párt helyi struktúráit. Ugyanakkor a győzelmet nem szabad túlértékelni. A Híd jelen van Nyugat-Szlovákiában is, mindössze kevésbé lesz szem előtt – csakúgy, mint a narancsos párt számára katasztrofális eredménnyel záruló megyei választások után. A kihívás adott a következő évekre: megtartani nyugatot, érthető alternatívát biztosítani keletnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?