A szeptember 11-i terrorcselekményekről szóló, eddig megszerzett értesülések alapján az derül ki, hogy a 19 géprabló egyetlen integrált csoportot alkotott, amelynek jól azonosítható vezetői voltak, és kevés külső segítséget vett igénybe.
Minden repülőgépen „munkamegosztás” volt
A szeptember 11-i terrorcselekményekről szóló, eddig megszerzett értesülések alapján az derül ki, hogy a 19 géprabló egyetlen integrált csoportot alkotott, amelynek jól azonosítható vezetői voltak, és kevés külső segítséget vett igénybe. A kezdeti, zavaros információk alapján még olyan kép bontakozott ki, hogy az akciókat – a négy gép elrablását – négy, egymástól elszigetelt terrorista sejt hajtotta végre. Az egymáshoz nagyon hasonló, illetve a hamisított arab nevek kavalkádjából olyan jelentések is szárnyra kaptak, hogy a 19 személy közül tízen pilóták voltak, és – feleséggel, gyermekekkel – a kertvárosi Amerika életformájába belesimulva éltek.
Valójában mind a négy elrabolt repülőgépen csak egy-egy olyan géprabló volt, aki tudta, hogyan kell irányítani egy ilyen masinát. Két további géprablóról mondható el, hogy vettek néhány órányi pilótaleckét. Szemmel láthatóan ez a hat férfi volt a csoport vezetősége. Ez a hat fő tartózkodott huzamosabban az Egyesült Államokban – egymástól sokszor több ezer mérföld távolságban –, és olyan nyomokat hagyott hátra, amelyek arról tanúskodnak, hogy összehangolt előkészítő cselekményeket hajtottak végre.
Ilyen nyilvánvaló összehangoltságra utal, hogy a 19 géprabló közül heten a nyár elején, 15 napos időintervallumon belül Floridában szereztek autóvezetői jogosítványt. A nyár folyamán tizenketten laktak hosszabb-rövidebb ideig különböző dél-floridai településeken. Tizenhárman augusztus végén, 5 napos időintervallumon belül vásárolták meg repülőjegyüket – életük utolsó útjára. A csoport vezetői műveltek voltak. A négy „pilóta” közül három a hamburgi műszaki egyetemen tanult, és együtt is lakott. A 19 fős csoportban tehát a hatfős vezetőség 13 további férfit irányított: ezek szaúdiak, zömmel fiatalok és kevésbé műveltek voltak. Ők kevesebb nyomot hagytak maguk után az Egyesült Államokban – többségük csak az elmúlt hónapokban utazott be az országba.
Tévesek voltak azok a korábbi jelentések, melyek szerint némelyikük családostul költözött Amerikába. Ezt valójában egyikük sem tette, miként az sem felel meg a valóságnak, hogy valamelyik légikalóz korábban a szaúdi légitársaságnál dolgozott. Mind a négy gépen „munkamegosztás” volt: az „agy” vette át a pilótaülést, a segítők csoportja, az „izom” pedig féken tartotta az utasokat.
A szerző az MTI tudósítója
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.