Miért fog hengerelni a Smer?

Pozsony |

<p>Szombaton minden ötödik szlovákiai választópolgár elballag a szavazóurnákhoz, hogy leadja voksát a megyeelnöki és képviselői posztokra. A végén pedig nyer a Smer. Miért is?</p>

Leginkább azért, mert ezt a választást senki – beleértve természetesen a pártokat – sem veszi komolyan. S részben azért is, mert azok, akik országos szinten alternatívaként kívánják magukat megjeleníteni Ficóékkal szemben, helyi szinten erre képtelenek, s nem tudnak összefogni. Kampányolnak, hogyhogy nem veszik komolyan? – tehetné fel a kérdést az olvasó. Nem, amit az utóbbi hetekben láttunk, az csak a tűzoltás, nem átgondolt stratégia. A választás előtti hetekben rászakad a választópolgárra egy halom propagációs anyag, része lehet falusi eszem-iszomokban, ám az ellenzéki pártok nem „dolgoztak” hosszú távon választóikkal. Miért csak az ellenzéki pártokat kritizáljuk? Mert ők akarnak változást, nyolc megyéből hetet a Smer ural, Ficóéknak a jelenlegi helyzet tökéletesen megfelel. A megyékről a két választás közötti időszakban alig hallanak az emberek, ha megkérdeznénk az átlagpolgárt, milyen visszásságra, problémára, „ügyre” emlékszik, amely a megyei önkormányzathoz köthető, aligha tudna példákat mondani. S ez mind a nyolc régióra érvényes. Így pedig nehezen győzhető meg a választópolgár arról, hogy neki voksolnia kell, s főleg, hogy le kell váltania az eddigi megyefőnököt. Országos szinten ez másként működik. A parlament, a kormány munkájáról, az egyes pártok tevékenységéről folyamatosan érkeznek a hírek, háttéranyagok, elemzések. A választóban így kialakul egy kép választott képviselői munkájáról. A kampányban erre lehet építeni, ha a kormányzat nem teljesített jól és/vagy sok botránya volt, ezt ki lehet használni, leváltása tehát reális. A megyéknél aligha. Ha az átlagválasztó évekig nem is hall holmi Belicáról, Maňkáról vagy Trebuľáról, miért érezzen késztetést pár falusi dínomdánom után ellenük szavazni. Egyáltalán: miért menjen el voksolni?Pedig ügy lenne elég, csak folyamatosan, vagy legalábbis egy-másfél évvel a választások előtt el kellene kezdeni dolgozni ezekkel. Azt, hogy a kampány és a választás tematizálható, Ivan Uhliarik esete is mutatja, aki a „kórházprivatizáció” témájában nyomul. Az ő esetében ez azért nem fog működni, mert egyrészt teljesen hiteltelen (kormánytagként anno másként beszélt), kevésbé ismert jelölt, miniszterként pedig a legnépszerűtlenebb politikusok közé tartozott. S főként: mert egy témával még nehezen nyerhető választás. Ha viszont a megyei ellenzék folyamatosan dolgozna az ügyekkel, medializálva azokat, sokkal nagyobb esélye lenne a váltásra. Ehelyett a jobboldal a választások előtti egy évben nagyrészt azzal foglalkozott, hogy egymást legyőzve ki fog tudni jelöltet állítani. Jelöltet, aki majd vereséget szenved smeres vetélytársával szemben.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?