Menekülni az orosz energiacsapdából

TASR/AP-felvétel

Ha az Oroszország elleni gazdasági szankciókról beszélünk, megkerülhetetlen az orosz energiahordozók vásárlásának kérdése. Akárhogy is nézzük, az orosz olaj és földgáz eladásából naponta több százmillió dollár áramlik Moszkvába, ezzel is erősítve Vlagyimir Putyin rendszerének gazdasági stabilitását. Ha elvágnánk Oroszországot ettől a bevételétől, megnehezítenénk ukrajnai háborújának finanszírozását is.

Az amerikai kormány már meglépte ezt a lépést is, teljesen leállította az orosz energiahordozók behozatalát. Egy cinikusabb lélek azt mondaná, hogy ilyen alacsony orosz energiaimporttal könnyű hősködni, próbálnának meg keménykedni olyan orosz energiafüggőség mellett, mint az Európai Unióé. Az uniós tagországok nagy része orosz energiacsapdában ül, amelyből nincs gyors kiút.

Ez a megállapítás különösen érvényes Szlovákiára is – szinte a teljes energiabehozatal Oroszországból származik. A nyersolaj terén a függőségünk százszázalékos, a földgáznak pedig a 85 százaléka érkezik Oroszországból. Nincs ez másképpen az atomreaktorokban használt fűtőanyaggal sem, szintén teljes mértékben Oroszországból érkezik. E függőség még a szocialista időkből származik, ám az elmúlt évtizedekben is olcsóbb és kényelmesebb volt orosz energiahordozókat behozni, mint más utakat keresni.

Ezért aztán óvatosan kell bánni azokkal a kijelentésekkel, amelyek az orosz energiahordozók azonnali kiiktatását szorgalmazzák. A jelenlegi helyzetben ez Szlovákia számára fájdalmas folyamat lenne, magas energiaárakkal és energiahiánnyal párosulva.

Vegyük például a nyersolajat. Orosz kőolajstopnál ugyan más forrásokból is tudna Szlovákia kőolajat vásárolni, csakhogy a Slovnaft kőolaj-finomító csak az orosz olajhoz hasonló nehézolajat tud feldolgozni. Ez akár ideiglenes benzin- vagy dízelgázolaj-hiányt is eredményezne, de még zökkenőmentes átállásnál is magasabb üzemanyag-árakkal kellene számolniuk az autósoknak. Ami a földgázt illeti, az igazi kihívást a következő tél jelentené. Szlovákia helyzete nagyban függene attól, hogy mennyire sikerülne nyáron feltölteni az európai földgáztárolókat. Egy problémamentes fűtésszezonhoz legalább 90 százalékos feltöltöttségre lenne szükség, amit Oroszország nélkül nem lenne könnyű elérni. Kisebb feltöltöttségnél először a nagy ipari földgázfogyasztók lennének korlátozva, hogy a lakosságot a lehető legkevésbé érintse a gázhiány.

Mindent összevetve Szlovákia számára rövid távon az orosz energiahordozók importjának leállítása nagy kockázatokkal járna. Az elmúlt hetek történései azonban világosan megmutatták, hogy maga az orosz függőség stratégiai kockázat, ezért a lehető leggyorsabban le kell tenni az asztalra egy stratégiai tervet, amellyel ezt a függőséget csökkenteni lehet. A megoldás a közös uniós fellépésben van: az orosz–ukrán háború több európai kormány szemét is felnyitotta az orosz energiahordozókkal kapcsolatban. Az Európai Bizottság már el is készített egy javaslatcsomagot, melynek segítségével az orosz energiahordozók behozatalát már 2022 végéig 70 százalékkal lehetne csökkenteni. A terv a cseppfolyósföldgáz-behozatal gyors növelésével és a megújítható energiaforrások építésének és engedélyeztetésének gyorsításával számol.

Az orosz energiahordozók lecserélése azonban nem lesz olcsó, és rövid távon a széntüzelésű erőművek visszatérését is jelentheti. Az uniós tagországok még nem jutottak teljes megegyezésre az orosz kőolaj és földgáz ügyében, de Szlovákia stratégiai érdeke mindenképpen az, hogy a lehető leggyorsabban kimásszon az orosz energiacsapdából.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?