Megtorlás

<p>Május közepén látott napvilágot a hír, hogy a katonai titkosszolgálatok volt (és jelenlegi) vezetői súlyos bűncselekményeket követtek el. Bár a bűnüldöző szerveknek hivatalból és haladéktalanul eljárást kell indítaniuk, ha bűncselekményről szerveznek tudomást, a hadsereg tulajdonában levő ingatlanok magánkézbe való átjátszásának ügyében egyáltalán nem sietik el a nyomozást.</p>

Ugyanakkor a rendőrség nagy erőkkel dolgozik annak kiderítésén, hogyan kerülhetett nyilvánosságra ez a titkos információ. Azt a megfélemlítést és nyomásgyakorlást, ami a Hospodáske noviny újságírónőjének kihallgatásán történt, nem hagyhatja szó nélkül a sajtó és tűrheti el a társadalom.

Dag Daniš, a lap főszerkesztő-helyettesének beszámolója szerint a rendőrségen értésére adták az újságírónőnek, hogy mindent tudnak róla: „Mikor merre járt az autójával, hol parkolt, kivel találkozott, kivel telefonált.” Sőt, a nyomozó egyenesen azt kérdezte tőle, kisgyerekes anyukaként megéri-e neki a katonai titkosszolgálat volt tisztjével találkozgatni, aki azzal gyanúsítható, hogy ő áll a titkos jelentés kiszivárogtatásának hátterében…

Elképesztő és tűrhetetlen. Tűrhetetlen, hogy a nyomozók úgy viselkedjenek egy demokráciában és jogállamban, mintha máris rendőrállamban élnénk. Az az újságíró, aki közérdekű információkat gyűjt, hogy azokat a nyilvánosság elé tárhassa – csupán a munkáját végzi. Ha a nyomozótiszt erről megpróbálja „lebeszélni”, oly brutális mértékben túllépi hatáskörét, hogy az csakis a régi rezsimet juttathatja eszünkbe. És ha mindezt azért teszi, hogy bizonyítson a feletteseinek, akkor olyan botrányról van szó, amely közvetlenül érinti a belügyminisztérium csúcsvezetését.

Másfél évvel ezelőtt ellenzéki képviselőként Robert Kaliňák pontosan tudta, hogy törvénysértés esetén a rendőrségnek a törvénysértéssel kell-e foglalkoznia, vagy azután nyomozni, hogyan került nyilvánosságra az arról szóló információ. Kaliňák egy akkori ügyről szó szerint a következőket nyilatkozta: „Az, aki ezt az információt a sajtó és a képviselők tudomására hozta, a törvénysértésekre akart rámutatni, tehát ezzel a lépéssel nem követhetett el törvénysértést. Ellenkezőleg, hős, mert a törvények és az alkotmány által védett demokrácia sárba tiprására figyelmeztet.” Most már csak az a kérdés, hogy Kaliňák belügyminiszterként miért nem ebben a szellemben utasítja a nyomozás lefolytatására az országos rendőrfőkapitányt.

A bűnüldöző szervek még mindig nem kérték Martin Glváč védelmi minisztertől, hogy oldozza fel a titoktartási kötelezettség alól a katonai titkosszolgálat volt tagjait, akik önként jelentkeztek, hogy vallomást tennének az ott tapasztalt visszaélésekről. A velük és az újságírókkal szembeni megtorlás és nyomásgyakorlás bizonyítja: az állami szervek nem azon dolgoznak, hogy megbüntessék a törvénytelenségek elkövetőit, hanem azon, hogy elhallgattassák azokat, akik képesek lennének leleplezni a bűnösöket.

A szerző a Trend című hetilap belpolitikai kommentátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?