<p>Vladimír Mečiar huszonöt éve szegte meg először tudatosan a törvényt, amikor a trencséni Tiso-villából elhozatott számos titkosszolgálati dossziét, állítja a Dennik N napilap. Szinte mindenki meg van győződve a történet valóságáról, ám Mečiart már sosem állítják bíróság elé, sem ezért, sem másért.</p>
Mečiari örökség
Annak ellenére, hogy a HZDS volt elnöke és az újkori Szlovákia „atyja” 1998 óta a pártelnöki pozíción kívül nem töltött be semmilyen más funkciót, és öt éve teljesen kivonult a politikából. Ám a mai napig nagyon sok minden van az országban úgy, ahogy ő azt kitalálta, vagy a kilencvenes évek elején összehozta. Hiába volt már azóta legalább három jobboldali kormány, hiába volt egyszer alkotmányos többsége a Mečiar-ellenes koalíciónak, a számos társadalmi igazságtalanságot és politikai rosszindulatból született döntést nagyon sokáig egyszerűen nem tudták jóvátenni. Annak ellenére, hogy gazdaságilag az ország régen kiheverte a hibás mečiari döntéseket, számos, a társadalmat érintő döntése a mai napig megmaradt. Az államigazgatás és a közigazgatás felállása a mai napig azokon az alapokon nyugszik, ahogy azt Mečiarék összehozták. Neki „köszönhetjük” a nyolc megyés felosztást és a járásokat is. Bár többször próbálták megváltoztatni, végül senkinek sem sikerül átírni a közigazgatási beosztást, maradt minden úgy, ahogy azt 1996-ban kitalálták. A mečiari rendszer tette pillanatok alatt az aktuális kormány kiszolgálójává a titkosszolgálatot, és bár Ivan Lexának már legalább 16 éve nincs köze az SIS-hez, de a mai napig egy rettenetesen gonosz és a velejéig romlott szervezetnek tatja az emberek többsége. Mečiar köpönyegéből bújt elő Štefan Harabin, akinek köszönhetően már alig bízik valaki a bíróságokban. A gazdasági élet számos szereplője a mečiari nyolc esztendő alatt szedte meg magát, akkor privatizálták fillérekért azokat az állami vállalatokat, amelyek elvileg állami részvénytársaságként is nyereségesek lehettek volna. Mečiar akkor nyíltan vallotta, hogy szükség van a nemzeti tőkés réteg létrehozására, s mivel ennek a leendő tőkésrétegnek a külföldi befektetőkkel szemben valójában nem volt tőkéje, így a közösből dobtuk nekik össze. A jövőben még a felszínre kerülhet néhány érdekes adalék Mečiarral kapcsolatban, de ezek már szinte mind csak színes történetek lesznek, nem büntetőjogi esetek. A mečiari örökséget elsősorban a politikusoknak kellene lebontaniuk, de valahogy egyre kevesebben vannak azok, akik számára ez fontos lehet. Így sosem lesz bebizonyítva, hogy a háromszoros volt miniszterelnök rendelte-e meg az akkori államfő fiának elrablását. De még egy erről forgatott filmben sem derülhet ki az igazság, mert rossz szemmel nézték bizonyos körök. Ez is a mečiari örökség része?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.