A kapkodás, a sebtében meghozott döntések, az előkészítetlen lépések napjai jönnek. Igen, a jövő évi állami költségvetés tervezete kerül végre terítékre, ráadásul az utolsó pillanatban, hiszen október 15-én már a parlament asztalán kell landolnia az év törvényének.
Máris borítékolható a gyomorfájás
Az érdekegyeztető tanács ma tárgyal a 2020-as koncepcióról, miközben az érintettek neheztelnek, hogy csak pénteken kapták kézhez a vaskos tervezetet. Ezt követően a kormány rendkívüli ülésen vitatja meg a büdzsét, hogy tartható legyen a határidő.
Nem kell túl nagy fantázia ahhoz, hogy kitaláljuk, az ilyen lóhalálában történő egyeztetés, tanakodás nem vezet valódi eredményre, különösen úgy nem, hogy a Szlovák Nemzeti Párt nem és nem képes leállni a népboldogítónak szánt, azaz költséges elképzeléseivel.
Abból kell kiindulnunk, hogy már az idei állami költségvetés is felborult.
Mint emlékezetes, ez lett volna az első kiegyensúlyozott, azaz hiány nélkül záró büdzsé Szlovákia történetében. A helyzet az, hogy még a gazdaság lefékeződése előtt arra figyelmeztetett a Költségvetési Tanács, hogy túlértékelték az egyes bevételeket, túl optimistára tervezték az önkormányzatok gazdálkodását, miközben az egészségügy területére az alulfinanszírozás jellemző. Összességében 700 millió eurós kockázatot véltek felfedezni az idei költségvetésben, ami azóta tovább emelkedett. Légvárak építésében tehát jók vagyunk, ezt az optimista képet kora tavaszig tudtuk ápolni, hogy aztán a világgazdaság lehűlése arra figyelmeztessen, új forgatókönyv lép életbe.
Halkan azért megjegyeznénk, a jóval lassabb gazdasági növekedés még nem ok a mélyülő hiányra, mivel idén mind mi, alkalmazottak, munkavállalók, mind a cégek a tervezettnél többet fizetünk be az államkasszába. Nos, ez tehát a kiinduló helyzet, a kiegyenlített gazdálkodás helyett a hazai össztermékhez viszonyított 0,7 százalékos államháztartási hiány fenyeget, az egészségügyet újabb 90 millió eurós injekcióval próbálják életben tartani, miközben a választás lázában égő kormánypártok kibontották a bőségszarut, csökkentve a kisvállalkozók adóterheit, lefaragva az élelmiszerek áfájából, eltörölve a nyugdíjasok tévédíját, és még sorolhatnánk. A szavazatvadász jóléti intézkedések együttesen legalább 300 millió euró többletterhet jelentenek, miközben a történetnek még nincs vége. Minden dohányos védőszentje, Andrej Danko lesöpörte az asztalról a cigaretta árának jövő évi emelését, ami részben ellentételezte volna a növekvő kiadásokat. Emellett ragaszkodik ahhoz, hogy pártja csak akkor szavazza meg az 580 euróra ugró minimálbért, ha közben a minimális nyugdíjakat is erőteljesen emelik.
„Ez az SNS számára elvi kérdés“ – közölte Danko, ami azért tréfás, mert a nemzetieknek nincsenek elveik, csak érdekeik.
Ilyen körülmények között kellett az újonc Ladislav Kamenický pénzügyminiszternek és csapatának összekalapálnia a jövő évi állami költségvetést, ami a világgazdaságot viharos tengerré változtató Trump és a naponta új és kidolgozatlan, jólétinek álcázott ötlettel előrukkoló Danko ténykedésének ismeretében nem kis dolog.
Ma tehát fellebben a fátyol, megismerjük a számokat, a tervezetet, amit az érdekegyeztető tanács és a kormány vad tempóban végiglapoz, hogy aztán ziháltan és fésületlenül Brüsszelbe küldje láttamozásra, majd pedig a parlamentbe. Magyarán, ha az ingatag lábakon álló és összecsapott költségvetés étel lenne, akkor garantáltan gyomorpanaszokat okozna.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.