<p>Formabontó politikai PR-akció keretében saját kormánya és minisztériuma ellen tüntetett a közlekedési tárcavezető. Lesz sztráda Gömörben? Mire jók az elemzések? </p>
Maga ellen tüntet
A gömöriek megunták, hogy a kormányzatnak mindig minden előrébb való, mint a dél-szlovákiai infrastruktúra kiépítése, és hangosan megálljt intettek. Egyelőre csak a forgalomnak, amely így egy órára ismételten bedugult a Zólyom és Kassa közötti útvonalon. Érsek Árpád közlekedési miniszter és Bugár Béla Híd-elnök pedig elképzelték, mit is tehetnének ellenzéki politikusként, és meg is valósították: beálltak tüntetni. Aminél Szlovákiában kevés abszurdabb performansz volt még, hiszen egy miniszter arra van, hogy irányítson, a közlekedési miniszter pedig konkrétan azért, hogy utakat építsen.
Habony Árpád legyen a talpán, aki ezt a marketingfogást überelni tudja, nézzük inkább a vita kiváltó okát. Az R2-es gyorsforgalmi út építése benne foglaltatik a kormányprogramban, az ügy szépséghibája, hogy ezen kívül ott van még az R7-es, az R3-as, az R4-es is, és egy sor egyéb sztrádaszakasz.
Vagyis szinte minden, amit a mostani tempóban talán 30 év alatt lehet megépíteni. A helyieket a pénzügyminisztérium háttérintézményének (IFP) egyik elemzése paprikázta fel, amely még meg sem jelent, ám egyesek tudni vélték, hogy az R2-es elkaszálását tartalmazza. Az Értéket a pénzünkért nevű projekt keretében kidolgozott vitaanyag valóban kétségbe vonja az R2-es társadalmi hasznosságát és rentabilitását, ám nem állítja, hogy a szakaszon egy kapavágást sem kell tenni. Még mielőtt beállnánk a sorba, és kórusban ócsárolnánk az IFP-t és a fennkölt nevű Értéket a pénzünkért projektet, fontos két alapvető dolgot tisztázni.
Egyrészt az IFP csak egy háttérintézmény, a fejlesztésekért, az útépítésért a közlekedési minisztérium felel. A tárca határozza meg a prioritásokat, ha pedig a kormányprogram tartalmazza az R2-es bővítését, akkor Érsek Árpádnak nincs miért visszakoznia. Másrészt írjuk le sokadszorra is: ennek az országnak az az egyik fő problémája, hogy a törvények, jogi ráncfelvarrások, reformok túlnyomó többsége komolyan vehető háttértanulmányok nélkül készül. A politikai (vagy oligarcha) akarat a fontos, nem a köz érdeke. Jó példa erre a kisiskolák 2012-es bezárásáról szóló törvénymódosítás is – ehhez szintén nem készült szakmai (oktatási, pénzügyi, demográfiai, regionális) hatástanulmány.
Az IFP szinte az egyetlen olyan minisztériumi háttérintézmény, amelyben értelmes munka folyik, ahol célként tűzték ki: a sok százmilliós állami beruházások (útépítés, kórházfejlesztés stb.) előtt komplex elemzést készítenek azok várható gazdasági és társadalmi hasznáról. Éppen ezért ártalmas hosszú távon, ha kétségbe vonjuk működésüket. Lehet kritizálni az R2-esről szóló anyagot, ám legalább van miről vitázni. Érsek Árpád dolga pedig nem az, hogy ellenzéki politikust játszva beálljon tüntetni, hanem hogy minisztériuma olyan háttéranyagot dolgozzon ki, amely kiállja a szakmai próbát, és meggyőzni a közvéleményt és a politikusokat a gömöri fejlesztés észszerűségéről. Mert mi, akik ismerjük a régiót és járjuk útjait, tudjuk, hogy az R2-esre valóban szükség van.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.