<p>Érdekes interjút közölt a héten az egyik szlovák internetes portál Pavol Ruskóval, a Markíza volt igazgatójával, az azóta eltűnt liberális ANO párt elnökével. Rusko leginkább arról beszélt, hogy az előző jobboldali kormánykoalícióban miként készítették ki pártját a többiek, s szerinte miért is vár ugyanilyen jövő a Richard Sulík vezette SAS-re is, ha nem vigyáz eléggé.</p>
Liberális pártok
Bár Rusko nagyon egyoldalúan vázolta az akkori eseményeket, saját magát a világ talán legtisztább politikusának beállítva, azért volt valami alapja a mondandójának. Arról is beszélt, hogy 2002-ben, a kormány megalakításánál ő és párttársai a többiekhez képest újoncok voltak a politikában, így gyakran összefogtak ellenük amaz hárman. Most 2010-et írunk, ugyanazok a jobboldali politikusok kerülnek össze újra egy fiatal liberális párttal, s Rusko szerint újra halálos lehet az ölelés. Az, hogy a volt médiamágnás mennyire nem bízik volt koalíciós partnereiben, az ő magánügye, de valóban érdemes elgondolkodni azon, mekkora a különbség az ANO és az SAS között. Az ANO-t Rusko azért hozta létre, hogy a Markízával elért médiahatalmat politikaivá konvertálja. Bár az SAS is egy médium segítségével nőtt meg oly gyorsan, de itt az Internet volt a közeg, mely a legdemokratikusabb, s egyben még pénz sem kell hozzá.
Az ANO és az SAS is csak a liberalizmus gazdasági filozófiáját vallotta, illetve vallja sajátjának, az emberi jogok, a másság tisztelete, a szegények támogatása csak kolonc mindkettejük számára, ezt mutatta az is, milyen könnyedén szabadult meg legfontosabbnak tartott témáitól a Sulík vezette párt. Ugyanígy van ez a szakemberek hiányával is, hiszen 2002-ben az ANO-ban sem találtak minden posztra megfelelő minisztert, és ilyen gondokkal küzd most az SAS is. Így eshetett meg az a kellemetlen ügy is Sulíkékkal, hogy az egyik leendő miniszterüket nem akarta elfogadni a miniszterelnök-jelölt, mert annyira nyilvánvaló a hozzá nem értése.
Az SAS legnagyobb problémája valószínűleg az lesz, hogyan ne veszítse el az arcát a másik három koalíciós párttal szemben, s hogyan tudja majd azokat a témákat folyamatosan bevinni a közbeszédbe és a politikába, melyeket csak az SAS-szel azonosítanak majd. A KDH és az SDKÚ szavazói bázisa stabil, s a HÍD ha nem rontja el a nemzetiségi témát, s emellett szakmaiságot is képvisel majd, simán átveszi az MKP mostani szavazóinak is egy részét, s nem veszíti el a sajátjait. Az SAS-nek viszont arra kell folyamatosan ügyelnie, hogy vezetői ne használódjanak el a mindennapos hatalomgyakorlásban. Richard Sulík ugyanis parlamenti elnökként mégsem írhat mindennap blogot, ahogy ezt eddig tette. (Nagy András)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.