„Lájkolom” a himnuszt

<p>Szerintem nagyon ütős lett. Frissebb, fiatalosabb, gyorsabb, bátrabb, és főleg rövidebb, mint az &bdquo;eredeti&rdquo;. Kreatív frazírok és hajlítások, erő és lendület, még harangok is megkondulnak benne, mint Mike Oldfieldnél vagy a Pink Floyd Division Bells című albumán, &ndash; nekem legalábbis rögtön a High Hopes című szám ugrott be a magyar himnusz rövidített verziójának végét hallva.</p>

Az új, másfél perces zenekari változat a Magyar Olimpiai Bizottság felkérésére született a nyár folyamán, kifejezetten a világversenyek eredményhirdetési ceremóniájához igazodva. Ezt játsszák ezentúl a magyar győztesek tiszteletére.

A himnusz eddigi verziója 2 perc 29 másodperces volt, szemben a többi ország nagyjából 90 másodperces himnuszával. A hosszúság és lassúság mellett engem mindig is leginkább a zenemű szomorúsága zavart, hiszen ha egy magyar sportsikernek örülünk, ha a győztes ott áll a dobogó legfelső fokán és boldogan integet, akkor nem feltétlenül egy szívszaggatóan gyászos dallamot akarunk hallani. Illetve mi még hagyján, hiszen hozzászoktunk a magyar himnusz tempójához és búskomor dallamához, ám a nemzetközi nézősereg egy eredményhirdetéskor őrjöngeni, ünnepelni akar.

Mindenkinek ajánlom, hogy hallgassa meg a rövidebb, lelkesítőbb változatot, több helyen megtalálható az interneten. Természetesen hivatalos közlemény is dukált hozzá, meg is kaptuk az Erkel Ferenc Társaság elnökétől, aki kiemelte a rövidített verzió verbunkos jellegét. Mivel ettől a szótól önkéntelenül összerezzenek, félve kattintottam a megadott linkre, valamiféle népies, ropogós változatot feltételezve. Szerencsére ilyesmit nem fedeztem fel benne, találtam viszont számos korszerű és frappáns hangszerelési megoldást, apró nüanszot, amelyektől a zenemű modern és lendületes lett. Ráadásul úgy, hogy Erkel eredeti partitúráját végig tiszteletben tartotta a MÁV Szimfonikus Zenekara. Nem szeretnék „szakmázni”, de egyetlen fontos változást azért hadd említsek, a kottát ismerők kedvében járva. Az új változatban ugyanis hangnemváltás történt. Az eredeti Esz-dúr helyett most B-dúrban vették fel Erkel Himnuszát, így sokkal könnyebb kiénekelni a magasabb hangokat, senki sem ég le a nyilvános rendezvényeken.

Az új verzió hivatalos elnevezése Magyarország Olimpiai és Sport Himnusza, de én simán el tudom képzelni ezt a változatot más alkalmakkor is, például tanévnyitón, amikor a nebulók szíve oly nehéz, hogy rájuk fér a lelkesítés, vagy szilveszterkor, amikor búsuljon a ló. Vagyis nem csupán a nemzetközi sportprotokoll-előírásoknak felel meg ez a profi módon megoldott másfél perc, hanem minden magyar ember szívéhez közel kerülhet, aki úgy érzi, régen tépi őt a balsors, és vágyik már egy víg esztendőre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?