Labdát a munkanélkülinek

<p>A hazai munkanélküliség alakulásában több mint három év javulását radírozta ki a tavaly ősz óta berobbanó világgazdasági válság. Az állástalanok aránya újra a 350 ezer főt ostromolja, és a tegnap ismertetett 12,45 százalékos munkanélküliségi mutatónkkal az Európai Unióban Spanyolország és Írország mögött Szlovákia áll a harmadik legrosszabb helyen.</p>

A keleti országrész újra leszakad, a Rimaszombati és a Nagyrőcei járásban ismét 30 százalék feletti az állástalanok aránya, ráadásul az ősz nemcsak az elhelyezkedni nem tudó pályakezdők rohamát okozza a munkaügyi hivatalokban, hanem újabb elbocsátási hullámot indított el.

Bár néhányan már a válság végéről regélnek, ez semmit sem jelent a munkát hiába keresők százezrei számára. Még Ján Sihelský, az országos munkaügyi hivatal elnöke is azt mondta, „az elkövetkező 2-3 hónapban a helyzet rosszabbodásával számolunk“, ami az év végére a munkanélküliség 13 százalékos arányát vetíti előre. Ráadásul a gazdaság motorjának lassú felpörgése sem javít érdemben a helyzeten, legalábbis 2010 első felében. Arról kevesebb szó esik, hogy az áldatlan állapot végleg padlóra küldheti a hazai könnyűipart. A textiliparban csak 2009 első félévében az állások 19 százaléka szűnt meg, a konfekcióiparban pedig egyenesen a munkahelyek 21 százaléka - mindez abszolút számokban kifejezve 4800 munkahely felszámolását jelentette, ráadásul a cipőipar sem tud már továbbmenni az eddig kitaposott úton.

Szlovákia gazdasága ugyancsak nyitott, azaz rendkívüli módon függ az uniós országok piacaitól. A krízis fájó hatását nem tudjuk megállítani Dévény romjainál, mindössze arra futhatja erőnkből, hogy valamelyest mérsékeljük negatív hatásait. Nos, úgy tűnik, erre sem vagyunk képesek. A Fico-kormány még a tavasz folyamán elfogadott válságkezelő intézkedései között a munkanélküliség mérséklését célzó lépéseket is foganatosított,ám ezek hatása teljes mértékben elhanyagolható.

Például pénzügyi segítséget nyújtanak azoknak az állástalanoknak, akik a vállalkozói engedély kiváltása után önfoglalkoztatóvá válnak. A munkaügyi tárca azzal számolt, hogy idén legalább 5000-en veszik igénybe ezt a segítséget, ehhez képest a valóság az, hogy hat hónap leforgása alatt mindössze 3 (!) munkahelyet teremtettek ilyen módon. Az intézkedéscsomag másik eleme, hogy anyagi segítséget nyújtanak azoknak a munkanélkülieknek, akik egy új állás érdekében tartósan lakhelyet váltanak. A költözési támogatást az elmúlt fél évben csupán 25-en vették igénybe. A felsorolt példák jelzik, a kormány nem találja a gyógyírt, ehelyett pótcselekvést produkál. A nyelvtörvénnyel erősíti a nemzeti érzést, a kormányhivatal a kenyér helyett cirkuszt elv keretében 650 ezer euróért focilabdákat és más sportszereket akar szétosztani, a kieső bevételeket pedig az eddig elhanyagolt uniós forrásokból próbálja állni. Azaz, Gyurcsány után szabadon, nálunk is „trükkök százaival“ próbálnak elevickélni a következő parlamenti választásokig. Ezért jövőre, a szavazófülkében úgy voksoljunk, hogy ennek eredményeként tegyük munkanélkülivé a mostani garnitúrát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?